zdrowie szynszyliżycie szynszyliżywienie szynszyli

Popiół surowy w karmie – co to takiego?

Jeśli posiadacie szynszyle, niejednokrotnie spotkaliście się podczas czytania etykiety karmy z tajemniczą nazwą – popiół surowy (raw ash). Nazwa niekoniecznie kojarzy nam się z czymś miłym i zdrowym.

Jednak wbrew pozorom popiół to element karmy, który jest niezbędny, by zapewnić szynszyli odpowiednią dietę i zdrowie. Popiół to produkt spalania, w tym przypadku roślin, w którego skład wchodzą cenne minerały:

  • magnez
  • wapń
  • sód
  • żelazo
  • fosfor
  • potas
  • bar
  • siarka
  • czy mikroelementy

Tak jak nawożenie gleby wiosną czy latem użyźniania ją, tak popiół dodawany do karm dla szynszyli sprawia, że jest ona jeszcze bardziej odżywcza i wartościowa. Wysokiej jakości karmy posiadają od 6 do 7 % popiołu. Mogą mieć więcej lub mniej, przy czym zbyt duża ilość popiołu w karmie sprawia, że staje się ona trudniejsza do strawienia.

To, jakie pierwiastki i mikroelementy będzie zawierał popiół zależy od tego, z jakiej rośliny został uzyskany. To istotny element karm, który dostarcza szynszylom cennych składników. Jest on dodawany nie tylko do karm dla gryzoni, ale też dla kotów czy psów. Popiół to nic innego, jak „nawóz” dla naszych kuleczek;)

Share:

13 comments

  1. Paula 27 marca, 2014 at 19:40

    Tak z innej beczki: to ze wypalanie traw sluzy uzyznianiu gleb to mit i bzdura, ale to tak na marginesie 😛 na studiach po prostu susza nam tym glowe 😉

  2. Dominika 10 sierpnia, 2015 at 15:35

    Kupiłam dziś karmę Vitapol. Kiedy czytałam skład w sklepie byłam z niej zadowolona… ale, gdy otworzyłam opakowanie ujrzałam jakieś robaki…. nigdy więcej nie kupię tej karmy!!!

  3. Monika Wilkoń 21 kwietnia, 2016 at 22:59

    Dawno się tak nie uśmiałam jak podczas czytania tego wpisu 😀 Popiół surowy, białko ogólne, włókno surowe, sucha masa, związki bezazotowe wyciągowe i tłuszcz surowy to elementy analizy weendeńskiej (podstawowej) czyli analizy chemicznej pozwalającej sprawdzić jakość i skład chemiczny paszy. To w żadnym wypadku nie jest coś, co dodaje się do pasz i z pewnością nie sprawia, że karma „jest jeszcze bardziej odżywcza i wartościowa”. Jedyne, co jest prawdą w tym wpisie to fakt, że popiół surowy to to, co zostaje po spaleniu próbki paszy. Dla jasności – to nie atak tylko wyjaśnienie błędu 😉
    Pozdrawiam, studentka zootechniki. 😀

  4. uszynszyla 21 kwietnia, 2016 at 23:43

    Cieszę się, że się dobrze bawiłaś. Nie wiem, czy było to bardziej wykpienie, czy wyjaśnienie błędu 🙂 Raczej to nie tak powinno wyglądać. 🙂

  5. Monika Wilkoń 21 kwietnia, 2016 at 23:50

    Wykpieniem nie miało być na pewno, jedynie pomocą w ogarnięciu tematu. Jeśli zrozumiałaś to inaczej to przykro mi.

  6. uszynszyla 21 kwietnia, 2016 at 23:52

    Na pewno zweryfikuję to. W końcu moim celem nie jest wprowadzanie w błąd innych czytelników. 🙂 Jeśli mogłabyś polecić mi jakąś ciekawą lekturę na ten temat, byłoby super! Nie obrażam się, żeby nie było 😛 🙂

  7. Monika Wilkoń 22 kwietnia, 2016 at 00:05

    Uff, to dobrze ^^ W internecie nic sensownego nie widzę. Mogę odgrzebać swoje notatki z zajęć z żywienia zwierząt i przesłać zdjęcia na maila.

  8. Monika Wilkoń 22 kwietnia, 2016 at 20:47

    Wysłałam to, co znalazłam na temat analizy weendeńskiej. Nie jest tego dużo ale mam nadzieję, że pomoże. Pozdrawiam 😉

  9. Kazimierz Dominik Jacek 11 maja, 2017 at 01:35

    Chyba jednak p. Monika ma rację 🙂
    „W analizie podstawowej oznacza się suchą masę, w niej białko ogólne, tłuszcz surowy, włókno surowe, substancje bezazotowe wyciągowe (węglowodany bez włókna skrukturalnego) i właśnie popiół surowy – to co zostaje po spaleniu całości. A oto definicja:
    Popiół surowy – nieorganiczna część paszy, która pozostaje po spaleniu jej organicznej substancji w piecu muflonowym w temp 500-550 przez 3-5h. Zalicza się do niego zawarte w paszy składniki mineralne różnej postaci i niektóre zanieczyszczenia (piasek). Makroelementy stanowią ponad 95% całego popiołu surowego (Ca, P, Na, K, Mg, Cl, S).
    Znalazłem informację, że Orijen (karma dla psów) zawiera 6,5-7,5% popiołu surowego czyli zawiera tyle mikroelementów.”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *