życie szynszyliłączenie szynszyli

Chcę kupić/zaadoptować szynszylę. Jaka płeć będzie dla mnie najlepsza?

Jaką płeć wybrać?

Był już post o tym, jaką płeć wybrać, gdy chcemy powiększyć stado. Dlatego teraz przyszedł czas na post dotyczący tego, jaką płeć wybrać na pierwszego szynszyla. Każda płeć różni się od siebie, nie tylko pod względem morfologii (budowa ciała), ale również i pod względem cech charakteru.

 

Samiczki, jak to kobiety, muszą wszystko wiedzieć i wszędzie “wkładać nosa” ;-). Są bardzo terytorialne i często zaznaczają swoją pozycję. To one rządzą samcem. Są często znacznie żywsze i bardzo ciekawskie.  To samiczka zawsze jest pierwsza przy drzwiczkach i to ona zawsze pierwsza sięga do miski. Samiczki są przeważnie wyraźnie większe od samców – ich waga wynosi od 600 g w górę. Miewają humorki i zdarza im się obsikać czy to człowieka, czy partnera – gdy się wystraszą i będą bronić swojego miejsca. Oczywiście płci przeciwnej również to się zdarza.

Samce natomiast są spokojniejsze, z własnego doświadczenia wiem, że znacznie mniej ufni i z reguły wycofani. Oczywiście można samca oswoić, ale może być bardziej płochliwy. Między innymi z powodu swojego wycofania samiec o wiele łatwiej radzi sobie z samotnością – co nie oznacza, że powinien sam żyć.

Samce są łatwiejsze w łączeniu.

Samce są łatwiejsze w łączeniu.

Zanim zdecydujemy się na konkretną płeć warto wiedzieć o tym, że łączenie samców ze sobą w przyszłości będzie o wiele łatwiejsze niż dwóch samiczek. Jest to istotne, gdy będziemy powiększać stado (o czym pisałam tutaj) – jeśli nie zamierzamy tego robić, wybór płci jest bez znaczenia.

Zatem jaką wybrać płećTa decyzja należy do Was. Ważne, żeby była przemyślana i uwzględniała dalsze plany (powiększenia stada). 

Cechy, które wymieniłam są najczęściej występującymi u danej płci i mogą się różnić, ponieważ każde zwierzątko jest inne i może się inaczej zachowywać.

_______________________________________________

*Należy również wiedzieć, że nie można łączyć ze sobą np. dwóch samców i samiczki lub większej ilości samców i samiczki. Takie połączenie grozi nawet zagryzieniem się samców, którzy będą walczyli ze sobą o samiczkę.

[wp_ad_camp_4]

Share:
%d bloggers like this: