żywienie szynszyli

Kora brzozy do gryzienia dla szynszyli

dieta-szynszyli-kora-brzozy-tivo

Nie wiem, czy wiecie, ale twarde rzeczy do gryzienia są obowiązkowym elementem żywienia szynszyli. Jeśli nie, to koniecznie zapraszam do lektury.

Pisałam już o zębach szynszyli – rosną całe życie, dlatego powinny być ścierane i regularnie kontrolowane. Ja sama sprawdzam zęby swoich szynszyli 1-2 razy w miesiącu i oprócz tego przyglądam się im podczas każdego karmienia. Tobie radzę to samo. Dzięki kontrolom jesteś w stanie zareagować zanim problem zacznie zagrażać zdrowiu szynszyli.

Bezpieczne drewno to coś, co codziennie powinno znaleźć się w jadłospisie szynszyli. 

Kora brzozy – zbierać samodzielnie czy kupić?


kora brzozy dla szynszyli - blog o szynszylach - co może jeść szynszyla - tivoJa kupuję – no chyba, że dostanę od kogoś w prezencie. Nie mam czasu na samodzielne suszenie i pieczenie drzewa czy kory, dlatego zaufałam specjalistom. Jeśli chcecie robić to samodzielnie, to róbcie to z głową. Nie dewastujcie przyrody, ani nie wycinajcie całych drzew. Poza tym wszelkie zbiory powinny być robione tam, gdzie mamy na to pozwolenie. Jeśli jest to las – to musimy się liczyć z ryzykiem otrzymania mandatu. Choćby dlatego wolę kupić zbiory, które pochodzą z legalnych źródeł (a przynajmniej mam taką nadzieję).

Pamietajcie, że wszystkie zioła i korę, które przygotowujecie samodzielnie zbierać z miejsc oddalonych od dróg. Ponadto jeśli zrywamy korę, powinna ona pochodzić z drzewa zdrowego. Bardzo ważne jest również odpowiednie wysuszenie kory, żeby po schowaniu do pojemnika nie zapleśniało.

Kora brzozy – zdrowotne działanie


Oprócz tego, że kora to dobre uzupełnienie siana, patyków i innych naturalnych gryzaków, to jest to kora z drzewa zwanego boskim. Głównie ze względu na zdrowotne działanie, jakie wykazuje brzoza.

Kora brzozy zawiera w sobie włókno surowe, które (w uproszczeniu) pomaga w trawieniu treści pokarmowych oraz usprawnia perystaltykę jelit. Samą korę brzozy wykorzystywano już w czasach prehistorycznych (jak i pozostałe elementy drzewa: pączki, liście etc.). 

Według badań przeprowadzonych na korze brzozy dowiedziono, że zawarte w niej składniki mają działanie antywirusowe i przeciwnowotworowe. W dodatku pomaga w gojeniu się ran. Oprócz tego gryzienie twardych elementów to dla szynszyli rozrywka i spa dla ducha. 🙂

Dajecie swoim szynszylom korę brzozy lub innych, dozwolonych drzew? Czy Wasze szynszyle lubią ją skrobać?


Gryzonie

[FM_form id=”1″]

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *