higiena-szynszyli

Jak często powinno się kąpać szynszyle?

Pytanie dotyczące tego jak często powinno się podawać piasek szynszyli jest zadawane mi w miarę regularnie. 

Ja piasku dla szynszyli nigdy nie zostawiałam na całe dnie, ale prawie zawsze podawałam go bardzo często. Kąpiel pyłowa to jedna z podstawowych czynności w życiu każdej szynszyli. Z uwagi na to, że szynszyle żyjące na wolności mają do niej dostęp bez ograniczeń, warto zastanowić się nad tym, czy nasze domowe szynszyle nie powinny mieć dostępu do częstych kąpieli w piasku.

Moim zdaniem nie powinno się ograniczać kąpieli szynszylom, aczkolwiek piasek nie powinien stać nieustannie w wolierze czy klatce, bo najzwyczajniej w świecie szynszyle lubią go brudzić. Teraz gdy mam dużą wolierę mogę sobie pozwolić na to, żeby zamykana wanienka do kąpieli stała w niej praktycznie cały czas. Możliwość zasuwania wejścia pozwala mi na zachowanie piasku przez dłuższy czas w dobrym stanie. Pamiętaj, że przesiewanie piachu w celu oczyszczania nie oznacza, że nie trzeba go wymienić całkowicie raz na jakiś czas. Jeśli widzisz, że szynszyla (brzydko mówiąc) sika do piachu, to warto zwrócić na niego szczególną uwagę i nie zostawiać go bez ograniczeń.

Zabrudzony piach może być niebezpieczny dla skóry i zdrowia szynszyli. Jeśli chcesz podawać go codziennie, zadbaj o to, żeby był czysty i dosyć często wymieniany.

Kąpiel pyłowa dla szynszyli to:

 • dbanie o czystość futra,
 • pozbywanie się sierści, która już wypadła, ale trzyma się w zwartym futrze,
 • ruch,
 • rozrywka,
 • czynność, która pozwala zachować naturalną równowagę.

Mimo niezbyt wysokiego ilorazu inteligencji szynszyle podczas kąpieli dają upust swoim emocjom. Dlatego też sprawdź, czy nie podajesz pyłu do kąpieli zbyt rzadko.

UWAGA! Jeśli zauważysz, że zbyt częste podawanie piasku kąpielowego szkodzi Twoim zwierzętom (podrażnione oczy, nieustanne kichanie, wysuszona skóra, problemy skórne itp.), to automatycznie zmniejsz częstotliwość kąpieli. 

Zobacz inne artykuły dotyczące piasku dla szynszyli:

A Wy jak często kąpiecie swoje szynszyle?

Jak często dajesz szynszylom piasek do kąpieli?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...


Gryzonie

Dołącz do szynszylowych maniaków

Zapisz się do newslettera. Subskrybenci jako pierwsi dowidują się o nowościch, promocjach konkursach i rzeczach, których nie publikuję na blogu!

Wyślij mi swój newsletter (w każdej chwili mogę się wypisać).

free newsletter templates powered by FreshMail

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!
 • Agnieszka Fijal

  o co chodzi w stwierdzeniu „mimo niezbyt wysokiego ilorazu inteligencji szynszyle podczas kąpieli dają upust swoim emocjom” nie pytam o sam -niezbyt wysoki iloraz inteligencji- bo rozumiem, że możesz mieć takie zdanie, ale jak to się ma do emocji? i ich rozładowania?

  • To dotyczy również emocji – intelekt muszą gdzieś spalać i jednocześnie wyładowywać emocje. 🙂

 • Ewa

  Jak się spala intelekt ? Bo mam pewne obawy. Czy spalony powraca czy zniknie bezpowrotnie?