Czy piasek szynszyli może stać cały czas w klatce?

Czytelnicy co jakiś czas zadają mi różne pytania. Tym razem postanowiłam odpowiedzieć na nie szerzej i na blogu, bo padło ono niejednokrotnie, a jest to bardzo ważne zagadnienie.

Piasek, a raczej pył kąpielowy nie powinien stać w klatce cały czas. Chociażby dlatego, że szynszyle podczas kąpieli lubią wypróżnić się do miski z pyłem, zostawiając w niej bobki i mocz. Nie zawsze jesteśmy w stanie zobaczyć zanieczyszczenia, dlatego piasek powinien być regularnie wymieniany. Można go przesiewać, jeśli ktoś ma taką potrzebę.

Brudny pyłek może przyczynić się do powstania wielu chorób – np skóry. Ponadto zbyt często kąpiele mogą podrażnić oczy, drogi oddechowe oraz mogą wysuszyć skórę. Kąpiele są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na oczyszczenie futerka z tłuszczu i brudów. Dzięki temu jest ono miękkie, puszyste i pięknie pachnie (kto z Was nie lubi wtulić się w szynszylowe futro?).

Możemy wstawić pyłek do klatki, jednak tylko na określony czas w tygodniu. Ja zwykle udostępniam wanienkę w godzinach wieczornych, podczas wybiegu. Obecnie stoi ona w wolierze, ponieważ mam możliwość zamykania jej i zabezpieczania w taki sposób, że szynszyle jej nie otworzą. Tym samym piasek jest zabezpieczony przed moczem i odchodami szynszyli (Co nie oznacza, że go nie wymieniam).

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!
  • Archi Dembol

    U mnie wiążę się z tym ze 2 dni szaleństwa potem przechodzi w niepamiec.

  • Alfik_Amanda

    ja co 2-3 dni zmieniam piasek który jest w klatce cały czas. Najpierw myją sie porządnie a później tam (…) i sie tam nie kąpią.