higiena szynszyli

Jak często powinno się kąpać szynszyle?

higiena-szynszyli

Pytanie dotyczące tego jak często powinno się podawać piasek szynszyli jest zadawane mi w miarę regularnie. 

Ja piasku dla szynszyli nigdy nie zostawiałam na całe dnie, ale prawie zawsze podawałam go bardzo często. Kąpiel pyłowa to jedna z podstawowych czynności w życiu każdej szynszyli. Z uwagi na to, że szynszyle żyjące na wolności mają do niej dostęp bez ograniczeń, warto zastanowić się nad tym, czy nasze domowe szynszyle nie powinny mieć dostępu do częstych kąpieli w piasku.

Moim zdaniem nie powinno się ograniczać kąpieli szynszylom, aczkolwiek piasek nie powinien stać nieustannie w wolierze czy klatce, bo najzwyczajniej w świecie szynszyle lubią go brudzić. Teraz gdy mam dużą wolierę mogę sobie pozwolić na to, żeby zamykana wanienka do kąpieli stała w niej praktycznie cały czas. Możliwość zasuwania wejścia pozwala mi na zachowanie piasku przez dłuższy czas w dobrym stanie. Pamiętaj, że przesiewanie piachu w celu oczyszczania nie oznacza, że nie trzeba go wymienić całkowicie raz na jakiś czas. Jeśli widzisz, że szynszyla (brzydko mówiąc) sika do piachu, to warto zwrócić na niego szczególną uwagę i nie zostawiać go bez ograniczeń.

Zabrudzony piach może być niebezpieczny dla skóry i zdrowia szynszyli. Jeśli chcesz podawać go codziennie, zadbaj o to, żeby był czysty i dosyć często wymieniany.

Kąpiel pyłowa dla szynszyli to:

  • dbanie o czystość futra,
  • pozbywanie się sierści, która już wypadła, ale trzyma się w zwartym futrze,
  • ruch,
  • rozrywka,
  • czynność, która pozwala zachować naturalną równowagę.

Mimo niezbyt wysokiego ilorazu inteligencji szynszyle podczas kąpieli dają upust swoim emocjom. Dlatego też sprawdź, czy nie podajesz pyłu do kąpieli zbyt rzadko.

UWAGA! Jeśli zauważysz, że zbyt częste podawanie piasku kąpielowego szkodzi Twoim zwierzętom (podrażnione oczy, nieustanne kichanie, wysuszona skóra, problemy skórne itp.), to automatycznie zmniejsz częstotliwość kąpieli. 

Zobacz inne artykuły dotyczące piasku dla szynszyli:

A Wy jak często kąpiecie swoje szynszyle?

[poll id=”11″]

Share:
%d bloggers like this: