życie szynszyli

Po… Pop… Popcorning

Przeglądając Internet można natrafić na wiele zadziwiających rzeczy. Dzisiejszy post nie będzie (wbrew tytułowi) poświęcony popcornowi – chociaż też poruszę ten temat w przyszłości. No właśnie, o czym mowa? Mowa o popcorningu… Wiem, brzmi dziwnie. 

 

 
Amerykanie nauczeni stosowania wielu skrótów i słówek określających wszystko, najlepiej jednym wyrazem używają słowa popcorning wobec wielu gryzoni, szczególnie tych szybkich. Więc nic dziwnego, że również i wobec szynszyli. Jeden z fajniejszych filmików obrazujących popcorning, jaki udało mi się znaleźć w sieci:
Każdy z nas widział z pewnością jak wybucha popcorn. Pod wpływem temperatury pęcznieje i pęka, leci w ułamkach sekund na prawo i lewo…Co to ma wspólnego z szynszylami? No właśnie to, że szynszyle w wirze zabawy bardzo często biegają, a raczej odbijają się od podłogi, ścian, mebli, jak poparzone, czyli dla wielu właśnie jak pękające ziarenka kukurydzy. Skoki przypominają wówczas loty w powietrzu pomieszane z drganiami szyszki czy nawet skurczami, jednak to nic niebezpiecznego. Na filmiku popcorning+wall surfing:
Takie zachowanie zwykle można zauważyć gdy szynszyla jest zadowolona, ma dobry humor, jednym zdaniem – jest na wybiegu, bo właśnie wtedy szynszyle czują się najlepiej. 
Szynszyla i wall surfing
szynszyla i wall surfing
Po raz kolejny wiem, wiem… popcorning to po prostu skakanie lub “taniec szczęścia” ;-), nic nowego, jednak to określenie zbiera co raz większa liczbę fanów, co można zobaczyć na Youtube. Jest ono również często stosowane wobec innych gryzoni, np świnek morskich, które również potrafią być szybkie i skoczne. W języku fanów szynszyli zza Oceanu istnieje wiele śmiesznych powiedzonek i słówek. Oprócz popcorningu godnym uwagi jest określenie wall surfing, czyli skoki i ślizgi po ścianie 😉

uszynszyla.blogspot.com
Serfująca szynszyla!
Szynszyla wykonująca wall surfing
(źródło: thoughtswemighthavehad.wordpress.com)
Nie traktuję jednak tych słów i nazewnictwa poważnie, a ten post traktuję jako ciekawostkę, wy również tak powinniście ;-).
Share:
%d bloggers like this: