kosztżycie szynszyli

Adopcja szynszyla – lepiej kupić, czy zaadoptować?

Ostatnimi czasy w Internecie dwoi się i troi od ogłoszeń typu “oddam szynszyla”, “oddam szynszyla bo mi się znudził”, “wymienię szynszyla na węża”, “oddam z powodu zmiany warunków życia”, “oddam 40 szynszyli – wszystkie na raz lub żaden”…

Każde ogłoszenie, które do mnie dociera porusza mniej lub bardziej. Już jakiś czas temu pisałam o tym, jak wymagająca jest szynszyla i co się wiąże z jej posiadaniem. Być może, gdyby każdy, kto zamierza hodować szynszyle zapoznał się z tym wpisem, to ogłoszeń tego typu byłoby znacznie mniej.
W samym styczniu (br.) pojawiło się ok 10 ogłoszeń (tylko na Adoptuj Szynszyla prowadzonym przez Kasię), nie mówię o tych, które pojawiły się na różnych innych portalach ogłoszeniowych. Kilka z nich przykuło szczególnie moją uwagę. Dlaczego? Dlatego, że osoby oddające szynszyla okazują się niedojrzałymi i nieodpowiedzialnymi osobami. Zdarza się? Oczywiście, że się zdarza, jednak najważniejsze jest to, żeby co raz lepiej edukować ludzi na temat szynszyli. 
Niekiedy nasze życie nie toczy się po naszej myśli i jesteśmy zmuszeni oddać zwierzę, komuś kto będzie miał czas, zdrowie, pieniądze – różnie bywa. Jednak gdy widzę ogłoszenia typu “zamienię szynszyla na węża” – to nóż otwiera mi się w kieszeni. W dodatku szynszyle z ogłoszenia przebywają w tragicznych warunkach, w których z całym szacunkiem – nie powinien żyć też człowiek. Jeżeli kogoś nie stać na hodowanie zwierząt, nie powinien się za to zabierać. Nie chodzi tu już wyłącznie o szynszyle, ale o wszystkie inne zwierzęta.
karygodna postawa
zdjęcie z tego samego ogłoszenia na Tablica.pl
Reakcja na tego typu ogłoszenia w miejscach, gdzie skupiają się fani szynszyli jest zawsze taka sama – surowa, emocjonalna i jednakowa. Osoba, która w takich warunkach przechowuje szynszyle, nie powinna mieć żadnego zwierzęcia. Takie sytuacje jak widać mają miejsce i będą się zdarzały w przyszłości. Ważne, żeby na nie reagować w odpowiedni sposób. Być może taka osoba nie zdaje sobie sprawy, nie ma wiedzy nt. szynszyli czy nie ma środków. Można wiele zrozumieć, można pomóc. Niejednokrotnie śledziłam historie osób na forach, które były w ciężkiej sytuacji materialnej, a otrzymały pomoc od forumowiczów – bezinteresownie.
Największy problem jest wtedy, kiedy szynszyle są traktowane jak zabawki. Kupujemy je pod wpływem chwili, emocji. Później, gdy utrzymanie ich kosztuje czas i pieniądze – rezygnujemy. Nie mi oceniać powody oddawania gryzoni (w Internecie nie brakuje ogłoszeń z innymi zwierzętami), jednak obserwując cały ten proces mam wrażenie, że również kolor futerka ma znaczenie.
Adoptuj Szynszyla
Szansa na nowy dom – Adoptuj Szynszyla
Zwykle oddawane są szynszyle standardowe, są one stosunkowo niedrogie i co raz bardziej powszechne. Beżowe, białe czy czarne – oddawane są w skrajnych przypadkach, ponieważ są pożądane przez wielu. Mam świadomość, że oddawanie szynszyli się nie zakończy po tym, jak opublikuje ten post. Pozostaje mi propagować Adoptuj Szynszyla i udostępniać kolejne ogłoszenia. Sama dzięki temu fanpage’owi zaadoptowałam małą kuleczkę i choć niszczy co popadnie, to dziękuje Kasi, że wtedy na nią wpadłam (to ona podesłała mi ogłoszenie).
Pamiętajmy, że posiadanie szynszyla to nie tylko jednorazowy wydatek na klatkę i gryzonia! To również O D P O W I E D Z I A L N O Ś Ć! 😉 Zachęcam do udostępniania ogłoszeń, bo dzięki temu szynszyle mają szansę na znalezienie domu – jak nie u Was, to może u Waszych znajomych.
Share:
%d bloggers like this: