zdrowie szynszyliżycie szynszyli

Czy szynszylę można oduczyć spać w dzień i szaleć w nocy?

u szynszylaNie jest tajemnicą, że szynszyla to zwierzę, które prowdzi nocny/zmierzchowo-poranny tryb życia. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem życia, w którym w nocy były najbezpieczniejsze i mogły szukać pożywienia, bez obawy o czyhających drapieżnikach.

 

(szynszyle) robią mi na złość, gdy muszę wcześnie wstać…

Wielu z Was pyta mnie, jak mogę zasnąć z szynszylami w pokoju. Śpię z nimi już 12 lat – obecnie np. podczas świąt mam ich w miejscu gdzie śpię 5 sztuk. Pomijając mój twardy sen, chwilmi bywa ciężko. Często wydaje mi się, że robią mi na złość, gdy muszę wcześnie wstać lub mam ważne spotkanie czy wyjazd. No ale co ja na to mogę… 

Szynszyla mimo nocnych przyzwyczajeń, może nauczyć się dziennego trybu życia. Oczywiście nie oznacza to, że od dziś należy hałasować w dzień, żeby szynszyla mogła spać – nic z tych rzeczy. Zmiana na siłę odbiłaby się poważnie na zdrowiu szynszyli i dodatkowo mogłaby znacznie skrócić jej życie. Szynszyla sama przyzwyczaja się do naszego stylu życia. Riki na początku mocno hałasował w nocy, później naturalnie przyjął mój tryb życia – wieczorem oczywiście pobroi, ale gdy gaszę światło on też idzie spać. Owszem, ma swoje humorki i lubi szarpać kraty, ale zdarza się to sporadycznie. Od czasu, gdy mam Stefana prawie w ogóle nie hałasują, co pokazuje, że brakowało im wzajemnego towarzystwa. Z własnych obserwacji widzę również, że starsze szynszyle nie szaleją tak mocno jak młode. Mniej siły i mniej energii – wolą odpoczywać.

Podsumowując, szynszyle to zwierzęta, które najczęściej śpią  ciągu dnia, a szaleją w nocy czy wieczorem. Jednak z czasem mogą się przystosować do naszego trybu życia.

Share:
%d bloggers like this: