żywienie szynszyli

Jakie zioła może jeść szynszyla, czyli Zielnik Szynszylomaniaka

Zielnik_szynszyli_dieta_szynszyli

Różnica pomiędzy Szynszylomaniakami, jakich znałam ok. 15 lat temu, a dziś jest diametralna. Szukają informacji, ciekawostek, porad i są co raz bardziej świadomi. Nie podają swoim szynszylom pierwszej lepszej karmy, fast foodów dla gryzoni. Analizują skład i szukają zdrowych alternatyw. Często poświęcają diecie szynszyli bardzo dużo uwagi. Sama również stałam się takim Szynszylomaniakiem,  bo wierzę, że odpowiednia dieta ma wpływ na zdrowie moich szynszyli.

Cieszy mnie również to, że zbudowałam z innymi Szynszylomaniakami blisko 10-cio tysięczną społeczność świadomych posiadaczy szynszyli, którzy nie tylko dbają o swoich podopiecznych, ale też czuwają nad edukacją innych.

Żeby jeszcze bardziej uświadamiać i poszerzać wiedzę Twoją (i moją) postanowiłam stworzyć cykl postów nt. diety szynszyli, a w szczególności siana i ziół. Wszystkie z omawianych przeze mnie roślin możesz zakupić w dobrych sklepach zoologicznych lub zebrać samodzielnie na łąkach czy we własnym ogródku.

Dieta szynszyli – czym ją karmić?

Z własnego doświadczenia wiem, że to czym karmimy szynszyle ma ogromne znaczenie dla wyglądu ich futra, samopoczucia i przede wszystkim zdrowia. W przypadku moich szynszyli zmianę diety wymusiły właśnie problemy ze zdrowiem, a konkretnie problemy stomatologiczne u jednej z szynszyli.

Po zabiegu (który kosztował mnie nie tylko sporo pieniędzy, ale głównie nerwów) postanowiłam zmienić dietę wszystkich szynszyli i trzymam się tych postanowień już kilka lat. Podstawą diety moich szynszyli jest siano, zioła, patyki. Warzywa i bezzbożową karmę traktuję jako uzupełnienie. Poniżej przygotowałam piramidę, która obrazuje codzienne menu szyszek.

Z tego też powodu postanowiłam stworzyć tzw. “Zielnik Szynszyli”, czyli zbiór wpisów opisujących konkretne zioła i rośliny bezpieczne dla szynszyli. Stworzenie listy takich artykułów będzie czasochłonne i wymagające, dlatego trzymaj kciuki!

Jeśli interesują Cię konkretne zioła dla szynszyli, pisz w komentarzu – chętnie o nich napiszę!

Share:
%d bloggers like this: