czy szynszyla może jeść truskawki

Szynszyla je suszone truskawki

W miarę jak rozwija się rynek e-sklepów, tak oferta karm, dodatków i różnego jedzenia dla gryzoni znacznie się wzbogaciła. 12 lat temu kupno suszonych pomidorów dla szynszyli lub brokułów czy suszonych kwiatów było praktycznie niemożliwe. Dziś można kupić wszystko – dosłownie. Oczywiście znacznie bogatsza teraz jest również wiedza na temat żywienia, którą warto stale poszerzać i aktualizować.

Przejdźmy do meritum. Czy szynszyle mogą jeść truskawki? Oczywiście mowa o suszonych truskawkach. Można je kupić w dobrych sklepach zoologicznych lub taką dla ludzi – często są one na dziale z warzywami, na regałach z suszonymi owocami i warzywami. Suszone truskawki są raczej bardzo drogie i traktuję to jako rarytas podawany raz w roku.

Dlaczego warto?!


Truskawki wbrew pozorom nie zawierają dużo cukru, lecz warto ograniczyć je i częściej podawać zioła lub same liście truskawek, niż owoce. Są one bogate w minerały (tj. potas, sód, magnez, wapń, żelazo czy fosfor) oraz w aminokwasy (tryptofan, lizyna i inne).

czy szynszyla może jeść truskawki

czy szynszyla może jeść truskawki

Truskawki są uznane jako owoce pomagające zwalczyć wolne rodniki oraz minimalizować stany zapalne. Ponadto truskawki mają działanie krwiotwórcze i jednocześnie wzmacniają organizm. 

Jak podawać szynszylom truskawki?


Truskawki oprócz tego zawierają sporo błonnika, który w połączeniu z minerałami skutecznie poprawia funkcjonowanie jelit. Jeśli miałabym wybrać pomiędzy rodzynkami, a truskawkami, wybrałabym te drugie. Podawane raz na jakiś czas, jako smakołyk, pozwalają budować więź pomiędzy szynszylą, a właścicielem i do tego są chętnie zjadane przez szynszyle. Można je suszyć samodzielnie – przekrajając truskawkę na plasterki. Pamiętajmy, że tak suszone owoce powinny być szczelnie zamknięte, żeby nie zaczęły wilgotnieć i pleśnieć. Oczywiście przed zamknięciem należy je dobrze wysuszyć. 

Ja serwuję szynszylom truskawki suszone dla ludzi – oczywiście sprawdzam przed tym, czy nie mają żadnych dodatków i są bezpieczne. 

Jeśli nie chcemy podawać szynszylom truskawek, możemy zaserwować im liście truskawek – ważne, żeby zarówno owoce, jak i liście pochodziły z własnego ogrodu, skąd mamy pewność, że nie były one pryskane nawozami.

Dajecie swoim szynszylom truskawki?

[wp_ad_camp_4]

Share:
%d bloggers like this: