kosztzdrowie szynszyliżycie szynszyli

Chcę powiększyć stado. Jaką płeć wybrać dla dotychczasowego szynszyla?

Jaką płeć wybrać?Na przestrzeni kilku miesięcy wiele razy poruszana była kwestia powiększania stada. Szynszyle to zwierzęta stadne, dlatego też nie powinny żyć samotnie.  Powiększenie stada to dobry pomysł, pod warunkiem, żedobrze przemyślimy naszą decyzję. Najczęściej, jakby automatycznie, szukacie samiczki dla swojego samca lub samca dla samiczki. Jest to związane po części z naszą naturą. Sami żyjemy najczęściej w mieszanych parach i tego samego chcemy dla swoich kulek. Często też liczymy na młode, które są słodkie, wspaniałe i takie oh, ah. To naturalne.

Moim zdaniem łączenie szynszyli przeciwnej płci to odpowiedzialność i duże wyzwanie. Dlatego jeśli miałabym komukolwiek doradzić, poleciłabym wybór szynszyli tej samej płci:

  • samca dla samca
  • samiczki dla samiczki

Szynszyle tej samej płci dogadują się tak samo dobrze, jak płci przeciwnej. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że nastąpi konflikt. Walka o pozycję w stadzie, czy o terytorium. Są to jednak rzeczy, które można rozwiązać odpowiednim podejściem, ciężką pracą nad szynszylami oraz ich nieustanną obserwacją. Wybór szynszyli tej samej płci to nie tylko dobry wybór, to również wyeliminowanie ryzyka narodzin chorych (genetycznie) szynszyli i wszelkich innych problemów, które są związane z pojawieniem się młodych:

  • konieczność znalezienia im nowego domu
  • większe stado = większe wydatki
  • konieczność poświęcenia jeszcze większej uwagi

Ciąża u szynszyli to duże wyzwanie i odpowiedzialność, dlatego każdy, kto nie zna się na tym wystarczająco, a chce powiększyć stado, nie powinien się do tego przymierzać. Zapewniam Was, że szynszyle tej samej płci razem dają tyle samo radości!

Share:
%d bloggers like this: