Dlaczego szynszyla nie powinna jeść świeżych warzyw i owoców?

Króliki, chomiki czy świnki morskie to zwierzęta, które żywią się zarówno karmą suchą, jak i świeżymi produktami. Mogą zjeść świeżą trawę, marchewkę czy jabłka i nic im nie będzie, przy czym będą się mocno zajadały.

Mokra karma

Ja sama ani nie zachęcam do podawania „mokrej” karmy, ani nie zniechęcam. To jest indywidualna decyzja każdego właściciela. Szynszyle biegając po domu próbują wszystkiego, zaczynając od mebli, kończąc na jedzeniu. Każda szynszyla posiada swoje ulubione smaki (tak jak ludzie). Jedne lubią suszoną malwę, a drugie nie. Tak samo jest z mokrą karmą. Jedne szynszyle lubią świeże jabłko, a drugie nawet nie chcą powąchać.

Czy szynszyla może jeść świeże owoce i warzywa?

Nie widzę niczego złego w tym, żeby dać szynszyli spróbować świeże jabłko czy marchewkę. Nawet w wielu książkach dot. szynszyli (z wcześniejszych lat) hodowcy wielokrotnie powtarzali, że karmią szynszyle świeżymi owocami czy warzywami. Ważne, żeby podać to w niewielkiej ilości. Szynszyle to wielkie łakomczuchy, więc jeśli im coś zasmakuje, to na pewno zjedzą to w całości. Układ trawienny szynszyli nie jest przystosowany do trawienia „mokrej” karmy. Dlatego duża ilość np. świeżego jabłka może doprowadzić do groźnej biegunki i rozregulowania pracy układu trawiennego.

Świeża karma

Świeża karma może być jednak zagrożeniem dla naszych gryzoni. Świeża karma bardzo szybko się psuje. Natomiast takie psujące się jedzenie może doprowadzić do zatrucia, biegunki czy nawet grzybicy. Oczywiście miskę z jedzeniem trzeba czyścić regularnie, czy to sucha, czy mokra karma. Jednak w przypadku mokrej karmy jest większe zagrożenie, że szynszyla będzie się źle czuła. Na rynku dostępnych jest tyle smakołyków, wysokiej jakości karm, pachnącego siana i wiele innych, które z powodzeniem zastąpią „mokrą” karmę.

[wp_ad_camp_4]

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!
 • Aldona Kaszkowiak

  Musze sprobowac z jablkiem. Wiem, ze marchewki nie lubia 🙂

  • moje szynszyle nigdy nie chciały jeść świeżych owoców czy warzyw, jedynie jabłko polizały i to wszystko, ważne, żeby ostrożnie serwować i dbać o to, żeby się nie psuło, w bardzo małych porcjach.

 • Evelyn Szyktanc

  Ja dwa razy dałam szylkom kawałek skórki jabłka, nawet im smakowało, ale staram się nie przeginać:-)

 • Sylwia

  Moje maluchy nie przepadają za świeżymi owocami:).

 • Ja codziennie bananów bym nie podawała, bo mają bardzo dużo cukru – co innego jabłka i np. suszone truskawki czy pomidory. Zwierzęta, jak ludzie automatycznie będą z chęcią jeść wszystko, co jest słodkie, kaloryczne, tłuste, bo to jest po prostu lepsze – kto by nie wolał świeżutkiego banana od suszonych ziół – to oczywiste;). Dlatego kawałek banana – to tylko raz na jakiś czas, jabłek również nie powinno się podawać codziennie 😉 Filmik piękny – niezłe ma posłanie.

 • Edyta Zylkowska

  Dla moich kulek, przysmakiem są suszone pomidory, a jedna szynszyla polubila swierze ogorki.

  • zbyt dużo ogórka i może skończyć się biegunką i odwodnieniem, więc uważaj 😉

 • Mario Leone

  Wam powiem, że moja szysza wcina np. świeże liście poziomki lub kwiaty pelargonni, które rosną na balkonie, wcina aż jej sie uszy trzęsą i nic jej nie jest.

  • Wiele toksyn kumuluje się w organizmie albo niszczy jego struktury (nerki, wątroba) powoli, lecz sukcesywnie. Liście pelargoni są uznawane jako szkodliwe. Nie musimy podawać szynszyli wszystkiego, co rośnie u nas w domu.