Topinambur dla szynszyli – liście i bulwa
Od czasu, gdy zmieniłam dietę moich szynszyli podaję im zdecydowanie więcej ziół i różnego rodzaju siano. Szynszyle raczej nie wybrzydzają i jedzą wszystko, co nasypię im do miski. Być może dlatego, że ich nie niańczę i nie dogadzam. To, co nasypię, ma być zjedzone i koniec – brzmi okrutnie, ale w rzeczywistości takie nie jest.
Wracając do zmiany diety – oprócz ziół i siana, czasami podaję warzywa. W niewielkiej ilości, tylko suszone. Jednym z nich jest topinambur. W dwóch postaciach: liście i suszone plasterki (pokrojona bulwa).
Topinambur – kilka słów o roślinie
Topinambur dotarł do nas z Ameryki Północnej i ceniony jest między innymi za walory smakowe, jakimi charakteryzuje się bulwa słonecznika bulwiastego, czyli inaczej topinamburu. Bulwa jest wykorzystywana w najlepszych restauracjach i doceniana przez wielu smakoszy na całym świecie. W tym i przez szynszyle.
Wykorzystuje się ją w całości. Jako roślinę ozdobną, leczniczą i pastewną. Szynszylom i gryzoniom można podawać zarówno liście, jak i bulwę.
Ich spożywanie jest zalecane szczególnie diabetykom, ze względu na korzystne działanie lecznicze dla osób, które zmagają się z cukrzycą.
Liście topinamburu dla szynszyli
Wysuszone liście topinamburu nie są zbyt przyjemne w dotyku. Mają szorstkie i czepliwe włoski. Można je podawać szynszylom i koszatniczkom wraz z wysuszonymi łodygami. Moje szynszyle chętnie je jedzą, co wychodzi im na zdrowie. Twarde gałązki to coś, z czym szynszylowe zęby powinny mieć regularny kontakt.
Bulwa topinamburu dla szynszyli (suszone plastry)
Bulwa słonecznika powinna być podawana szynszylom w postaci suszonych i twardych chipsów. Do leczniczych właściwości bulwy topinamburu można zaliczyć:
-
- pomoc przy zaparciach
-
- usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego
-
- wpływa korzystnie na układ odpornościowy
-
- obniża poziom cholesterolu we krwi oraz indeks glikemiczny posiłków
-
- działanie przeciwnowotworowe
- inulina zawarta w bulwach sprawia, ze topinambur jest uznawany za roślinę antytoksyczną – oczyszcza ona organizm i przyspiesza wydalanie szkodliwych związków, przez ruchy jelit
Chipsy topinamburu dla szynszyli powinny być dobrze wysuszone i nie powinno się dodawać do nich jakichkolwiek przypraw. Przechowuj je w suchym i zaciemnionym miejscu. Podobnie, jak liście topinamburu.