żywienie szynszyli

Topinambur dla szynszyli – liście i bulwa

dieta-szynszyli-suszony-topinambur

Od czasu, gdy zmieniłam dietę moich szynszyli podaję im zdecydowanie więcej ziół i różnego rodzaju siano. Szynszyle raczej nie wybrzydzają i jedzą wszystko, co nasypię im do miski. Być może dlatego, że ich nie niańczę i nie dogadzam. To, co nasypię, ma być zjedzone i koniec – brzmi okrutnie, ale w rzeczywistości takie nie jest.

Wracając do zmiany diety – oprócz ziół i siana, czasami podaję warzywa. W niewielkiej ilości, tylko suszone. Jednym z nich jest topinambur. W dwóch postaciach: liście i suszone plasterki (pokrojona bulwa).

Topinambur – kilka słów o roślinie


Topinambur dotarł do nas z Ameryki Północnej i ceniony jest między innymi za walory smakowe, jakimi charakteryzuje się bulwa słonecznika bulwiastego, czyli inaczej topinamburu. Bulwa jest wykorzystywana w najlepszych restauracjach i doceniana przez wielu smakoszy na całym świecie. W tym i przez szynszyle.

Wykorzystuje się ją w całości. Jako roślinę ozdobną, leczniczą i pastewną. Szynszylom i gryzoniom można podawać zarówno liście, jak i bulwę.topinambur dla szynszyli - blog o szynszylach - co szynszyla może jeść

Ich spożywanie jest zalecane szczególnie diabetykom, ze względu na korzystne działanie lecznicze dla osób, które zmagają się z cukrzycą.

Liście topinamburu dla szynszyli


Wysuszone liście topinamburu nie są zbyt przyjemne w dotyku. Mają szorstkie i czepliwe włoski. Można je podawać szynszylom i koszatniczkom wraz z wysuszonymi łodygami. Moje szynszyle chętnie je jedzą, co wychodzi im na zdrowie. Twarde gałązki to coś, z czym szynszylowe zęby powinny mieć regularny kontakt.

Bulwa topinamburu dla szynszyli (suszone plastry)


topinambur dla szynszyli - blog o szynszylach - co szynszyla może jeść

Tak wyglądają suszone chipsy topinamburu – bulwy.

Bulwa słonecznika powinna być podawana szynszylom w postaci suszonych i twardych chipsów. Do leczniczych właściwości bulwy topinamburu można zaliczyć:

  • pomoc przy zaparciach
  • usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego
  • wpływa korzystnie na układ odpornościowy
  • obniża poziom cholesterolu we krwi oraz indeks glikemiczny posiłków
  • działanie przeciwnowotworowe
 • inulina zawarta w bulwach sprawia, ze topinambur jest uznawany za roślinę antytoksyczną – oczyszcza ona organizm i przyspiesza wydalanie szkodliwych związków, przez ruchy jelit

Chipsy topinamburu dla szynszyli powinny być dobrze wysuszone i nie powinno się dodawać do nich jakichkolwiek przypraw. Przechowuj je w suchym i zaciemnionym miejscu. Podobnie, jak liście topinamburu.

Podajesz swoim szynszylom jakąkolwiek formę topinamburu? Pochwal się w komentarzach fotkami!

Share:
%d bloggers like this: