Pył do kąpieli dla szynszyli – MoOn Dust
Jak często szynszyla powinna się kąpać?
W przeszłości podawałam pył szynszylom zdecydowanie zbyt rzadko. Było to związane z moją nieświadomością, automatycznym zachowaniem i zdecydowanie mniejszej wiedzy o szynszylach. Szynszyle dostawały pył kąpielowy raz w tygodniu i to musiało im wystarczyć.
Z czasem zaczęłam więcej czytać i obserwować swoje szynszyle, a z czasem zwiększać częstotliwość podawania pyłu. Ostatecznie skończyło się tym, że dziś moje szynszyle mają codzienny dostęp do pyłu kąpielowego, który znajduje się w bezpiecznym naczyniu/wannie dla szynszyli na dnie drewnianej woliery. Dzięki temu szynszyle mogą korzystać z niego w dowolnym momencie dnia, a nie tylko wtedy, gdy spadnie na nie moja łaska.
Myślę, że częstotliwość podawania piasku szynszylom w moim przypadku sukcesywnie rosła do momentu, w którym piasek jest w wolierze 24/7. Wiąże się to z większym zużyciem i częstszym wymienianiem, ale trudno. Tak musi być i tyle. Piasek można przesiewać i oczyszczać na bieżąco, ale raz na jakiś czas warto go wymienić całkowicie. Zwłaszcza, jeśli szynszyle do niego lubią siusiać.
Jak wynika z ankiety, którą przeprowadziłam w artykule mówiącym o tym jak często powinno się kąpać szynszyle wynika, że aż 44% z ankietowanych podaje swoim szynszylom piasek do kąpieli codziennie.
Czytając moje archiwalne posty z początku istnienia bloga widać, jak moje zdanie nt. używania piasku dla szynszyli się zmienia. Co moim zdaniem jest naturalne. Większa wiedza, świadoma obserwacja sprawia, że zależy mi na jeszcze lepszym traktowaniu szynszyli.
W jakim naczyniu kąpać szynszyle?
W sklepach zoologicznych znajdziemy obszerną ofertę wanien dla szynszyli. Co powinno charakteryzować wytrzymałą i bezpieczną wannę dla gryzonia?
- Ciężar – wanny ważące ok. 0,5 kg będą bez problemu przesuwane przez szynszyle o podobnej wadze. Dlatego warto pomyśleć o tym kupując naczynie do kąpieli szynszyli. Z tego też względu warto wstawiać wannę na samo dno woliery czy klatki. W przypadku potencjalnego upadku zmniejszamy ryzyko „uszkodzenia” szynszyli.
- Materiał – w sklepach zoologicznych dostępne są wanny: drewniane, drewniane ze szkłem, szklane, plastikowe lub ceramiczne. To, jaką wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych upodobań. Ja przez swoje całe życie przetestowałam chyba każde – od profesjonalnych dedykowanych wanien, po zwykły szklany słoik. 😉
- Otwór wejściowy – powinien mieć ok. 10 cm średnicy, żeby dorosła szynszyla mogła przez niego swobodnie wejść i wyjść.
- Szczelność – jeśli nie lubimy kurzu, warto pomyśleć o zamykanych wannach kąpielowych. Takie jednak nie mogą stać w wolierze przez cały czas. Szynszyla musi mieć możliwość swobodnego przemieszczania się (w tym dostęp do świeżej wody). Jeżeli chcemy trzymać piasek dla szynszyli przez cały czas, to wanna dla szynszyli powinna być z odkrytym wejściem. Wanny składające się z dwóch elementów (góry i dołu) mogą być niezbyt szczelne, przez co więcej pyłu znajdzie się poza nimi.
Kąpiel szynszyli – co im daje?
- dbanie o czystość futra i jego ogólną higienę
- pozbywanie się sierści, która już wypadła, ale trzyma się w zwartym futrze
- ruch
- rozrywka
- czynność, która pozwala zachować naturalną równowagę
- ułatwia łączenie szynszyli – dla nich to zabawa, często wbiegają do piasku z takim impetem, że nie zauważają się nawzajem. To dobry pomysł na rozkojarzenie ich i trafienie do najprostszych instynktów (szynszyle mają automatyczny odruch drapania piasku nawet, gdy nie ma go zbyt wiele np. jest rozsypany na półce – jako wstęp do turlania w piachu). Dodatkowo można połączyć piasek z środkiem Mineral Guard o zapachu lawendowym, który ułatwia ich łączenie (zarówno nowych szynszyli, jak i tych, które już mamy, ale które nagle się pokłóciły). Korzystam z takiego rozwiązania przy każdej pełni 😀
MoOn Dust pył kąpielowy dla szynszyli – piasek dla szynszyli PREMIUM
Jaki jest pył kąpielowy dla szynszyli MoOn Dust? To przede wszystkim polski koncept i polski produkt, pakowany ręcznie z najwyższą starannością. Mieszanka została skomponowana tak, żeby pielęgnować futro i czynić je aksamitnie miękkim. Efekty widać już po kilku kąpielach.
Jest on dosyć mocno zmielony, ale ciężko porównać mi go do innych piasków, ponieważ jest nietypowy w dotyku. W samym dotyku można wyczuć, że w skład mieszanki wchodzą składniki o różnym stopniu zmielenia. Dzięki temu doskonale czyści futro, zapobiega filcowaniu (grubsze ziarenka) i pochłania różnego rodzaju zanieczyszczenia (drobny pył wulkaniczny) i wilgoć. Jest to pył klasy PREMIUM. Dostaniesz go w dobrych sklepach zoologicznych.
Jak informuje producent, ziarenka mają zaokrąglony kształt, dzięki czemu możemy go stosować codziennie, bez obawy o uszkodzenie futra. Jego jakość sprawia, że jest bardzo wydajny i starcza nam na dłużej niż inne popularne piaski.
Pył MoOn Dust pakowany jest w wytrzymałe na zniszczenia opakowanie z zaciskanym zamknięciem, co ułatwia jego przechowywanie. To bez wątpienia jeden z moich szynszylowych ulubieńców. Jeśli przetestowałeś/aś go już, podziel się opinią w komentarzu. 🙂
Ten produkt to zdecydowanie pył dla świadomych posiadaczy szynszyli.
Ważne
Obserwuj dokładnie swoje szynszyle i codziennie oglądaj ich pyszczki, łapki, ogon czy brzuch. Jeśli zbyt częsty kontakt z jakimkolwiek pyłem im szkodzi (podrażnia, wysusza skórę), to zmniejsz częstotliwość podawania, żeby zapewnić im codzienny komfort życia.