życie szynszyli

Metalowa kula na siano – paśnik do klatki

Czy kula na siano jest lepsza niż zwykły paśnik?
W sumie to nie wiem, czemu tyle zwlekałam. Teraz wiem, że kula to ulubiony gadżet Stefana w klatce. Oczywiście Riki również z niego korzysta, ale nie z taką pasją.

Paśnik, w jakiejkowiek postaci, MUSI znaleźć się w każdej klatce. 

Kula na siano dla gryzonia - Trixie - Sklep Hipcio - szynszyle

Kula na siano dla gryzonia – Trixie – mała

Jeśli przyjdzie nam do głowy, żeby kłaść je luzem, to będzie się po prostu marnowało i stwarzało zagrożenie dla skaczących szynszyli. 

Z doświadczenia wiem, że siano powinno być wkładane do wydzielonego paśnika – nie można go wrzucać luzem ani wkładać do miseczki. Szynszyle je wyrzucą, albo mówiąc brzydko – obsikają i będzie do wyrzucenia. Siano wysokiej jakości jest podstawą diety szynszyli, więc powinno być zawsze świeże i jak najlepszej jakości. Nie stosujemy go jako ściółkę.

Kulę na siano marki Trixie mamy w domu około 2 tygodni, a Stefano oszalał – nie spocznie, dopóki nie zje wszystkiego z kuli. Wybrałam mniejszą średnicę, bo chłopcy bardzo mocno skaczą i nie chciałam, żeby któryś się o nią zaczepił – bo o takich historiach od Was już słyszałam. Kula posiada otwierane drzwiczki, łańcuszek i wygodne zapięcie. Jest wytrzymała i solidna. 

Kula na siano dla gryzonia - Trixie - Sklep Hipcio

W sklepach do wyboru są dwie wielkości – mała (8 cm) duża (12 cm) – możecie kupić je tu. Ja kupiłam swoją za jakieś 15 zł w stacjonarnym sklepie zoologicznym. Wy możecie być mądrzejsi ode mnie i kupić ją w Hipciu – w znacznie niższej cenie. 🙂

Kula na siano dla gryzonia - Trixie - Sklep Hipcio - szynszyle

Stefan i jego przyjaciółka

Dla szynszyli jest nie tylko miejscem kolacji, ale i rozrywki. Tak, jak u mnie jedzą zabawki i się nimi bawią, tak kula jest nową, ekstra zabawką, która jest dla szynszyli wyzwaniem. Zwierzęta bez żadnej rozrywki mogą zacząć wariować i zachowywać się dosyć dziwnie, więc warto zadbać o takie wyposażenie klatki. Oczywiście nie każda szynszyla wykaże identyczne zainteresowanie kulą, aczkolwiek znając ich ciekawską naturę istnieje duże prawdopodobieństwo, że im się spodoba.

Podsumowując – jakie korzyści daje kula na siano dla gryzoni?

  • Siano pod „ręką” – to, że siano jest podstawą diety szynszyli powinno być powtarzane jak mantra wśród właścicieli tych luksusowych gryzoni. Dlatego szynszyle powinny mieć dostęp do niego kiedy tylko mają na to ochotę.

    Kula na siano dla gryzonia - Trixie - Sklep Hipcio - szynszyle

    Kula i drewniana zabawka – rozrywka na najwyżym poziomie

  • Świeże jedzenie – jeżeli kładziemy siano luzem (np. na dnie klatki czy na dachu domku) to błąd. Z takiej porcji szynszyla zje kilka źdźbeł. Reszta się zmarnuje. Dodatkowo szynszyla może je zasikać – a takie siano prosto z moczu i odchodów nie jest dobre dla żadnego gryzonia. Wychodzę z założenia, że powinno się serwować zwierzętom jedzenie i miejsce spoczynku w taki sposób, w jaki my sami chcielibyśmy żyć. Kto z Was chciałby jeść z podłogi czy spać w brudnej i niewypranej pościeli, która śmierdzi? Z pewnością nikt.
  • Rozrywka i aktywność – zawieście kulę i sami się przekonacie, jakim zainteresowaniem cieszy się w klatce – obok karuzeli będzie najczęściej odwiedzanym miejscem.
  • Kontrola ilości – podając siano do paśnika (czy to kula, czy zwykły druciany paśnik) wiemy ile nasze gryzonie go jedzą. Często, gdy u szynszyli wystąpi np. biegunka należy ją przestawić na tzw. „głodówkę” – czyli wodę i siano. Wtedy wiemy czy szynszyla to je i ile tego je. 

A Wy? Jakie paśniki posiadacie? Kupne? Czy ręcznie robione? Jeśli te drugie – pochwalcie się fotkami w komentarzach.

Share: