Czy szynszyle są mądre?
Osoby, które nie mają szynszyli lub nigdy nie miały z nimi styczności bardzo często na pytanie o inteligencję szynszyli twierdzą, że jest ona znikoma.
Nic bardziej mylnego. Szynszyle to doskonali aktorzy, kombinatorzy i wredoty. O ich inteligencji świadczyć może m.in. to, że:
- potrafią wykonywać sztuczki,
- potrafią reagować na komendy, np. przyjść do nas po zawołaniu,
- są złośliwe i wiedzą, co zrobić, żeby zdenerwować pana/panią,
- potrafią odgrywać swoją rolę, gdy czegoś chcą – Riki gra biednego szynszyla smutaska, który kładzie się przy drzwiczkach i czeka aż do nich podejdę, żeby po chwili próbować uciec z klatki,
- potrafią działać w zespole – Riki otwiera klatkę, wypycha Stefana i razem uciekają,
- mają bardzo dobrą pamięć, zawsze wstawiam wannę z pyłem do jednego pokoju, chłopaki wiedzą, że ona tam jest (nawet jak jej nie ma) i podczas każdego wybiegu usiłują tam wejść.
Minusem u szynszyli może być to, że czasami szybciej coś robią, a dopiero później myślą. Można to zauważyć podczas wybiegu. Na 100 % jeśli postawimy nagle na podłodze coś, czego wcześniej nie było w pokoju, to szynszyla się z tym zderzy. Jak widać sprint jest szybszy od ich myśli.
Część z Was bardzo często się żali, że szynszyla jest nieoswojona, nie wiecie co zrobić i przez to rezygnujecie z jej posiadania. Niestety albo i stety, szynszyla wymaga dużej uwagi. Nigdy nie nauczymy jej przychodzenia na komendę, jeśli nie robimy jej regularnych wybiegów i co ważniejsze nie wchodzimy podczas wybiegu w interakcję. Tu nie wystarczy tylko wołanie, często trzeba mieć dobry smakołyk, który przekona szynszylę, że warto jest to zrobić.
Każdy szynszylowy właściciel chciałby, żeby jego pupil robił takie rzeczy: