higiena szynszyli

Czy szynszylę można kąpać?

kapiel-szynszyli-piasek-dla-szynszyli

Czy szynszyla może się kąpać?


Gęste futerko i delikatny organizm to dwa najważniejsze argumenty, które mówią o tym, że szynszyli NIE MOŻNA kąpać w wodzie. W zupełności wystarcza jej samodzielna pielęgnacja szynszyli i regularne kąpiele w specjalnym piasku czy pyle. Większość zabrudzeń szynszyla jest w stanie wyczyścić samodzielnie.

Gęste futro szynszyli


Z jednej cebulki u szynszyli wyrasta ok 120 włosów, co zapewnia jej piękne, zwarte i aksamitne futro. W przypadku zamoczenia takie futerko bardzo długo schnie, a wodę chłonie jak gąbka. Poza tym, po zamoczeniu często na futerku robią się kołtuny i może to być problemem, gdy futro wyschnie.

Delikatny organizm szynszyli


Każde zamoczenie może zakończyć się osłabieniem lub chorobą, a w efekcie nawet śmiercią szynszyli. Nawet zamoczenie w ciepłej wodze sprawia, że z czasem szynszyla zaczyna schnąć, a ciepła woda stygnie i automatycznie obniża temperaturę ciała.

Delikatne szynszyle bardzo szybko to odczuwają i zaczynają się trząść, w celu rozgrzania swojego małego ciałka. W tym przypadku każdy przeciąg czy nawet najmniejszy powiew wiatru może być zabójczy.

Co zrobić, gdy szynszyla nam się zmoczy/wpadnie do wody etc?


O tym, co zrobić, gdy szynszyla wpadnie do wody pisałam jakiś czas temu, kiedy to moja szynszyla wpadła przez przypadek do wody (więcej możecie przeczytać tutaj)!czy można kąpać szynszyle? blog o szynszylach

Na pewno powinno się otulić ją ręcznikiem i wytrzeć nadmiar wody. Nie puszczamy jej swobodnie, ponieważ istnieje ryzyko, że schowa się gdzieś za meblami czy łóżkiem i zmarznie. Niewskazane jest również udostępnianie szynszyli piasku, gdy jej futro jest mokre. Grozi to kołtunami i dodatkowym stresem, który będzie towarzyszył rozczesywaniu lub wycinaniu poplątanego futerka.

Niektórzy preferują suszenie suszarką. Ja tego nie robię, ponieważ moje szynszyle boją się suszarki i chcą uciekać. Dlatego po prostu oszczędzam im stresu. Jeśli jednak chcesz koniecznie użyć suszarki, to rób to z rozwagą. Nie kieruj strumienia powietrza z bliska i raczej wybieraj chłodniejsze powietrze. W przeciwnym razie możesz przegrzać szynszylę.

Co zrobić, jeśli futro szynszyli się zabrudziło?


Mokra SzynszylaCzasami zdarza się, że szynszyla wskoczy nam np. na stół, na którym znajduje się jedzenie i się. Wówczas trzeba ją jak najszybciej złapać i wyczyścić. NIE należy wtedy zbytnio moczyć futerka. Wystarczy wilgotny ręcznik – może być nawet papierowy – i kilkukrotne przetarcie. Tu również warto poczekać, aż futerko wyschnie, zanim puści się szynszylę w trociny lub piasek do kąpieli.

O czym pamiętać podczas kąpania szynszyli:

  • zadbaj o to, żeby nie było przeciągu
  • nagrzej odpowiednio łazienkę, ale nie rób sauny
  • przygotuj ręcznik – dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne ręczniki kąpielowe, które można kupić np. w Decathlonie
  • jeśli szynszyla wymaga kąpieli z szamponem, to powinien być produkt wyłącznie dla gryzoni i królików (można kupić je w dobrych sklepach zoologicznych)
  • przygotuj miejsce, w którym będziesz myć szynszylę – wanna, zlew, miska
  • nie kąp szynszyli chorej lub takiej, która dopiero co wyzdrowiała, poczekaj aż jej odporność wzrośnie
  • po kąpieli i wysuszeniu szynszyli włóż ją do woliery lub klatki w miejscu bez przeciągów

Jeśli jednak potrzebna jest większa interwencja, to warto zrobić to z dużą starannością. O tym jak dobrze i sprawnie wykąpać szynszylę możecie poczytać tutaj – klik.

Kąpiel w wodzie nie jest wskazana! Tak, jak stosowanie jakichkolwiek kosmetyków czy szamponów do mycia futerka – to jest w ogóle zabronione!

*zdjęcie białej szynszyli pochodzi z bloga Let’s Love Chinchillas, autor: Amber Rose

Share:
%d bloggers like this: