opieka nad szynszylą

Szynszyla wpadła do wody – co zrobić?

Mokra Szynszyla

Ostatnio jedna z czytelniczek zapytała co zrobić, gdy szynszyla się wybrudzi i kąpiel pyłowa nie jest w stanie wyczyścić zabrudzeń. Zanim odpisałam jej na wiadomość padłam ofiarą – a raczej moja szynszyla – mokrej kąpieli.

Riki wchodzi wszędzie, głównie tam gdzie nie może. Z impetem wskoczył do wanny, po czym skutecznie z niej wyskoczył. Wiedziałam, że futro kulek jest gęste i potrafi wchłonąć mnóstwo wody, ale ta ilość, lejąca się po kuchni bardzo mnie zdziwiła.

Mokra szynszyla, która wpadnie do wody wygląda jak zmoczony szczur.

Być może to śmieszna i zabawna sytuacja, ale może być niebezpieczna dla naszych gryzoni. Dlatego należy bezzwłocznie wytrzeć szynszylę papierowym ręcznikiem kuchennym – dobrze wchłania wodę. Następnie owinąć szynszylę zwykłym ręcznikiem i lekko wytrzeć. 

Można również użyć suszarki. Aczkolwiek nie należy wtedy suszyć szynszyli z bliska. Nie dość, że to spory hałas, to jeszcze gorące powietrze może poparzyć delikatną skórę szynszyli. Jeśli widzimy wyraźnie, że szynszyla boi się suszarki (wyrywa się, dudni jej serca i cała się trzęsie), to nie męczyłabym jej w ten sposób. Niektóre szynszyle lubią podmuch suszarki. Wszystko zależy od sytuacji. 

Co zrobić, gdy szynszyla wpadnie do wody?


Najważniejsze jest to, żeby nie zostawić gryzonia samemu sobie. W przeciwnym razie wysychająca woda może go wyziębić, a najmniejszy wiaterek, czy przeciąg go przewiać. Dlatego od razu należy przejść do wycierania i suszenia, po czym przez jakiś czas warto przygarnąć szynszylę do siebie i ogrzewać własnym ciepłem. Gęste futro może schnąć bardzo długo.

Żeby uświadomić sobie, jak może czuć się zmoczona szynszyla, wyobraźmy sobie, jak będziemy się czuć, gdy po gorącej kąpieli posiedzimy 15-20 minut bez wody i okrycia – brrr, na samą myśl mnie wzdryga. 😉 Nie róbmy tego naszym pupilom. Czy Wam zdarzyło się zmoczyć szynszylę?

Oto zdjęcia moje i czytelników:

Szynszyla wpadła do wody

Mokra Szynszyla

Szynszyla fanki

Szynszyla - mokra - zdjęcie fanki

Jeżeli przytrafi się Wam taka sytuacja nie należy panikować, tylko działać i to w miarę szybko. “Kąpiel w wodzie” nauczyła mnie tego, że podczas wybiegu łazienka i toaleta są zamknięte, a wiadro z wodą (np. do mycia podłogi) jest opróżnione. Mówiłam już, że z szynszylami jest jak z dziećmi? Trzeba być o krok przed nimi!

 Share:
%d bloggers like this: