żywienie szynszyli

Brzoza brodawkowata – Zielnik Szynszylomaniaka

Pierwszy wpis z serii Zielnik Szynszylomaniaka będzie dotyczył bardzo popularnej rośliny, która jest podawana szynszylom w różnej postaci. Mowa o brzozie brodawkowatej, która charakteryzuje się m.in. białą, popękaną/łuszczącą się korą i delikatnymi listkami, w kształcie zbliżonym do trójkąta lub rombu. Jest to drzewo popularne i często spotykane w polskim krajobrazie (rośnie w Europie, ale także w chłodniejszych częściach Azji i Afryki Północnej).

Brzoza brodawkowata – dieta szynszyli – jak ją podawać?

Najbezpieczniejszą formą podawania jakichkolwiek ziół i pokarmów szynszyli jest forma suszona. Suszona brzoza dla szynszyli jest dostępna w każdym dobrym sklepie zoologicznym najczęściej w formie:

  • suszonych liści
  • suszonych pieńków z ziołami
  • suszonych gryzaków i wiszących zabawek

Suszenie brzozy i młodych witek warto robić w słoneczny i ciepły dzień, kładąc je np. na gazecie czy kartce papieru w nieco zacienionym miejscu. Wysuszone liście należy włożyć do szczelnie zamykanego pojemnika. Można je też suszyć np. w suszarni w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza.

Nie powinno się samodzielnie zrywać czy niszczyć całych drzew na swoje potrzeby. Warto pozyskiwać brzozę ze sklepu zoologicznego lub u np. z własnego ogrodu, jeśli posiadamy w nim tak cenne drzewo. Ja zwykle kupuję liście lub dostaję je od znajomych, którzy mają dostęp do tego drzewa w swoim otoczeniu.

Brzoza brodawkowata – dieta szynszyli – działanie i właściwości

Brzoza działa moczopędnie, napotnie, wzmacniająco, odtruwająco i wspomaga regulację przemiany materii.

Zawarte w liściach związki flawonoidowe świadczą o ich działaniu moczopędnym, przeciwgrzybiczym i przeciwalergicznym.

Brzoza zawiera w sobie saponiny (przyspieszające gojenie ran oraz ułatwia trawienie i wchłanianie się substancji z przewodu pokarmowego), garbniki (te zaś posiadają właściwości przeciwzapalne i antyutleniające), flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne, sole mineralne oraz żywice. Bakteriobójcze działanie sprawia, że liście brzozy warto podawać szynszyli, która przyjmuje antybiotyki lub zakończyła kurację lekową.

Z uwagi na swoje działanie brzoza w diecie szynszyli powinna stanowić jeden z elementów  (a nie np. większą jej część) bogatej mieszanki ziołowej, podawanej szynszylom każdego dnia.

Bibliografia:

  • Wikipedia, stan na 09.01.2020: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brzoza_brodawkowata
  • Autor Zbiorowy, Zielarnia Jak czerpać ze skarbów natury? Wyd. 1, Poznań, Publicat, 2019, ISBN 978-83-271-2542-2

Zdjęcie szynszyli: Isabelle Gallois

Share: