Mokra Szynszyla

Szynszyla wpadła do wody – co zrobić?

Ostatnio jedna z czytelniczek zapytała co zrobić, gdy szynszyla się wybrudzi i kąpiel pyłowa nie jest w stanie wyczyścić zabrudzeń. Zanim odpisałam jej na wiadomość padłam ofiarą – a raczej moja szynszyla – mokrej kąpieli.

Riki wchodzi wszędzie, głównie tam gdzie nie może. Z impetem wskoczył do wanny, po czym skutecznie z niej wyskoczył. Wiedziałam, że futro kulek jest gęste i potrafi wchłonąć mnóstwo wody, ale ta ilość, lejąca się po kuchni bardzo mnie zdziwiła.

Mokra szynszyla, która wpadnie do wody wygląda jak zmoczony szczur.

Być może to śmieszna i zabawna sytuacja, ale może być niebezpieczna dla naszych gryzoni. Dlatego należy bezzwłocznie wytrzeć szynszylę papierowym ręcznikiem kuchennym – dobrze wchłania wodę. Następnie owinąć szynszylę zwykłym ręcznikiem i lekko wytrzeć. 

Można również użyć suszarki. Aczkolwiek nie należy wtedy suszyć szynszyli z bliska. Nie dość, że to spory hałas, to jeszcze gorące powietrze może poparzyć delikatną skórę szynszyli. Jeśli widzimy wyraźnie, że szynszyla boi się suszarki (wyrywa się, dudni jej serca i cała się trzęsie), to nie męczyłabym jej w ten sposób. Niektóre szynszyle lubią podmuch suszarki. Wszystko zależy od sytuacji. 

Co zrobić, gdy szynszyla wpadnie do wody?


Najważniejsze jest to, żeby nie zostawić gryzonia samemu sobie. W przeciwnym razie wysychająca woda może go wyziębić, a najmniejszy wiaterek, czy przeciąg go przewiać. Dlatego od razu należy przejść do wycierania i suszenia, po czym przez jakiś czas warto przygarnąć szynszylę do siebie i ogrzewać własnym ciepłem. Gęste futro może schnąć bardzo długo.

Żeby uświadomić sobie, jak może czuć się zmoczona szynszyla, wyobraźmy sobie, jak będziemy się czuć, gdy po gorącej kąpieli posiedzimy 15-20 minut bez wody i okrycia – brrr, na samą myśl mnie wzdryga. 😉 Nie róbmy tego naszym pupilom. Czy Wam zdarzyło się zmoczyć szynszylę?

Oto zdjęcia moje i czytelników:

Szynszyla wpadła do wody

Mokra Szynszyla

Szynszyla fanki

Szynszyla - mokra - zdjęcie fanki

Jeżeli przytrafi się Wam taka sytuacja nie należy panikować, tylko działać i to w miarę szybko. „Kąpiel w wodzie” nauczyła mnie tego, że podczas wybiegu łazienka i toaleta są zamknięte, a wiadro z wodą (np. do mycia podłogi) jest opróżnione. Mówiłam już, że z szynszylami jest jak z dziećmi? Trzeba być o krok przed nimi!

[wp_ad_camp_4]

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!
 • Magdalena Majchrzak

  moja Julcia raz mi wskoczyła do miski z wodą i była w takim szoku „co się stało” że w niej stała i zero reakcji, szybko ją wyciągnęłam, powycierałam trochę ręcznikiem, potem przetarłam na sucho xD papierowym ręcznikiem i się na szczęście nic nie stało 😛

  • takie wypadki się zdarzają, ważne, żeby nie panikować;)

 • Sylwia

  Moj Czarek czesto czai sie na kule z rybkami.. Kilka dni temu w ostatniej chwili zdażyłam go zlapac 🙂

  • Ja od tamtej pory staram się zakrywać każde źródło wody, bo szkoda mi było Rikiego, jak się trząsł z zimna, gdy woda wystygła na jego futerku.

 • Marcin Krzanicki

  można suszyć suszarką, ale „przez rękę” – tzn. rozbijamy strumień gorącego powietrza naszą dłonią i dmuchamy na szylkę poprzez palce. Trzeba tylko uwarzać, żeby nie poparzyć samego siebie.

  • oczywiście, ale należy robić to ostrożnie i tak jak mówisz, nie bezpośrednio na zwierzątko;)

 • Sylwia Jafernik

  Mieszko co prawda nie wpadł do wody, ale miał przykre spotkanie z moim kotem kilka dni po tym jak go przyniosłam. Siedział sobie jak zwykle w klatce, na najniższym piętrze. Nie widziałam tego od początku, ale podejrzewam, że nowy domownik nie spodobał się mojemu kocurowi i postanowił mu pokazać kto rządzi w tym domu 🙂 Po prostu podniósł łapę obok klatki i po prostu zaczął sikać na biednego Mieszka, który dopiero po chwili zrozumiał, że coś się stało 🙁 Moja mama powycierała szynszyla, a zapachu pozbył się potem sam przez kąpiel pyłową. Od tego czasu zawsze, kiedy nie ma mnie w pokoju, zamykam drzwi 🙂

  • Musiał nieco śmierdzieć 😀 mocz kotów bywa bardzo cuchnący. No ale nie bez powodu się mówi, że koty są wredne 😉 Oczywiście ja nic nie mam do kotów i bardzo je lubie, ale to pokazuje, że one mają taką naturę. 😉

 • Magda

  Kiedyś Buli siedząc na hamaku wystawił tylek za niego i zaczął sikac. Nie było by w tym nic może aż tak dziwnego gdyby nie fakt ze pod spodem siedział Gucio! Został osikany całkowicie nieświadomie 😉 Od razu uciekł z mokrą główką 😉

 • Alfik_Amanda

  Hah 🙂 bo moja historia jest zabawniejsza 😀
  miałam do szkoły na godz. 11.40 więc wypuściłam moje szynszyle. Gdy wróciłam ze szkoły babcia mówi do mnie: „Idź zobacz co się stało z twoim Alfikiem jest pod szafą”
  Przestraszyłam sie bardzo i biegiem leciałam zobaczyć co mu jest. Wygoniłam go z pod szafy i wolam do babci z przerażeniem: ” Co mu jest ?! ” Pierwszamyśl to była że gdzieś wpadł i go ogoliło. Ale babcia mówi: „Wpadł do kibla” . Myślałam że zgłupiałam. Potem wyłapałam alfika i zabrałam sie za suszenie. Wziałam szybko mały ręczniczek z mikrofibry oraz ręcznik papierowy wycierałam go do póki nic z niego nie ciekło. Potem włożyłam go do klatki gdzie czekała już na niego Amanda.
  Inna historia jest taka:
  Dzwoni mama gdy ja i babcia jesteśmy u cioci. i mówi że alfik znów wskoczył do ubikacji. W dodatkujeszcze była wlana 3-dniowa zupa. Ale było mycie!
  Morał z tego taki że zawsze gdy mnie nie ma w domu a szylki biegają alfik u moczy sie w kibelku.
  Ostatnio mój szynszyl ma pomysły. Nauczyłam go biegać w pralce jka w kołowrotku 🙂 (oczywiście nie na wirowaniu a pralka jest włączona) w sumie mój szynszyl to wymyślił 😀

 • Pingback: Czy szynszylę można kąpać? | | Szynszyle()