Wibrysy – wąsy szynszyli – do czego służą?
Czym byłaby szynszyla bez swoich dłuuuugich i pięknych wąsów? Z pewnością traciłaby dużą część swojego uroku.
Jedne szynszyle mają bardzo długie wąsy – nawet ponad 10 cm. Oczywiście nie każdy wąs jest tej samej długości. Jedne są dłuższe i grubsze, a drugie krótsze i delikatniejsze. U małych szynszyli wąsy są znacznie delikatniejsze.
Czym są wibrysy (wąsy lub włosy czuciowe)?
Szynszyle, jak wiele innych gryzoni (chomiki, świnki morskie, szczury) mają wąsy nie bez powodu. Są one zwane również wibrysami lub włosami czuciowymi. W naturalnych warunkach gryzonie muszą być bardzo czujne i uważne. Bez tego nie mogłyby przeżyć choćby jednego dnia. Nasze szynszyle, które trzymamy w domach nie muszą bać się większych drapieżników, ale wibrysy są im i tak potrzebne. Wibrysy to nic innego, jak nasz odpowiednik zmysłu dotyku.
Dzięki nim są w stanie wykryć niebezpieczeństwo.
Jak to działa?
Włosy czuciowe czyli wąsy znajdują się u szynszyli po obu stronach pyszczka. Same w sobie nie są czułe. Ich zadaniem jest przekazywanie sygnałów do zakończeń nerwów. Dzięki temu szynszyla jest w stanie ocenić odległość, zbadać dokładnie przeszkodę, a także przemieszczać się w ciemnościach. To, jak precyzyjnie działają widać po ich zachowaniu. Wystarczy wypuścić szynszylę na wybieg i postawić kilka przeszkód – choćby wannę pyłową. Szynszyla podchodząc do niej będzie się odsuwała. Jeśli przeszkoda jest jej nieznana, to może nawet uciec.
NIE DOTYKAĆ
Z racji tego, że wąsy wyrastają z bardzo czułych miejsc, nie powinno się ich dotykać, a tym bardziej specjalnie łapać za nie czy szarpać. Takie zachowanie jest niedopuszczalne. Zwykle też szynszyle same bardzo unikają nadmiernego dotyku wąsami.
Dlatego nie wolno ich dotykać. Tyczy się to szczególnie tych, którzy w domu mają dzieci. Nie twierdzę, że każde dziecko może zrobić krzywdę lub stresować zwierzę, ale po co ryzykować.
Wąsy są bardzo ważne, dlatego jeśli wypadają lub szynszyla je traci zbyt szybko – należy reagować. Wypadające wibrysy mogą mieć wiele przyczyn. Ważne, żeby to szybko wykryć i odciąć źródło wypadania.
Szynszyla bez wąsów może mieć nawet chwiejny krok i z trudem łapać równowagę – podobnie, jak pies bez ogona. O tym jednak w kolejnym poście dotyczącym wąsików.
PS ja uwielbiam jak szynszyle dotykają mnie swoimi wąsami – brzmi jak zboczenie? – i najczęściej nazywam to wąsikowaniem ;)) Czy Wy też to lubicie?