Postanowiłam poruszyć ten temat, ponieważ ktoś szukał odpowiedzi na pytanie co oznacza ślinienie u szynszyli (dzięki Google Analytics).

Jest to poważny objaw, którego nie powinno się lekceważyć.

Ślinienie się u szynszyli może być objawem przerośniętych zębów oraz chorób związanych z jamą ustną. Jeśli zobaczymy, że nasza szynszyla ma mokry pyszczek, łapki, okolice brody lub, że klatka jest zawilgocona powinniśmy bezzwłocznie udać się do dobrego specjalisty, weterynarza, który będzie w stanie przeprowadzić badanie oraz ewentualnie wykonać zabieg przycinania zębów. Oprócz wilgotnego futerka może dojść do tego, że szynszyla wygryzie i wydrapie sobie futerko na pyszczku czy na łapkach, bo będzie chciała je wyczyścić.

Siano

Żeby się upewnić oraz podjąć konkretne działania, niezbędna będzie pomoc weterynarza, który sprawdzi czy konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego czy zabiegu przycinania zębów – to specjalista powinien postawić diagnozę.

Niejednokrotnie pisałam o tym, że zęby szynszyli rosną całe życie. Dlatego istotne jest zapewnienie odpowiedniej diety oraz możliwości ścierania zębów. Jeśli tego nie zapewnimy, możemy być pewni, że szynszyla zacznie cierpieć, a jej zęby zaczną po prostu przerastać. Ślinienie to oznaka bólu i cierpienia. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą u weterynarza, tym dłużej nasza szynszyla będzie cierpieć.

Żeby zminimalizować ryzyko ślinienia się i chorób związanych z uzębieniem pamiętajcie o:

  • dobrej karmie, która jest odpowiednio twarda
  • codziennym dostępie do świeżego siana
  • podawaniu gałązek np. jabłoni
  • podawaniu np. sepii
  • udostępnianiu szynszylom drewnianych zabawek, które mogą gryźć

[wp_ad_camp_4]

Share:
%d bloggers like this: