Szynszyle znacznie lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach!

Szynszyle znacznie lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach!

Nieodpowiednia temperatura (zbyt niska lub zbyt wysoka) może doprowadzić do wielu chorób zwierzęcia lub nawet śmierci. Szynszyle z uwagi na swoje bardzo gęste futro, powinny przebywać w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsujsza. 

Najlepszą temperaturą otoczenia dla szynszyli jestwartość od 10 do 18 stopni. Na fermach szynszylowych temperatury niekiedy ledwo przekraczają 0 stopni – dorosłe osobniki są w stanie w takich temperaturach spokojnie żyć, pod warunkiem, że jest sucho (zero wilgoci), jednak nie widzę potrzeby, by szynszyle traktowane jako domowe pupile były hodowane w takich warunkch. Ponadto w przypadku ciąży i porodu, młode wymagają temperatury na poziomie 18 stopni. W przeciwnym razie mogą zachorować i paść.

Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do szoku termicznego, do poronienia, gdy samiczka spodziewa się małych czy do rozdrażnienia zwierząt. Szynszyle przebywające w zbyt gorącym (ok 25 stopni Celsjusza) pomieszczeniu szybko dają o sobie znać. Mogą stać się agresywne i pobudzone. Przestaje im wszystko pasować, a woda nie wystarcza. Mogą atakować nie tylko człowieka, ale też siebie nawzajem.

Dobrze jest mieć termometr w pomieszczeniu, w którym żyją szynszyle.

Dobrze jest mieć termometr w pomieszczeniu, w którym żyją szynszyle.

Pamiętajmy zatem o tym, żeby kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywają szynszyle. Warto mieć w pokoju termometr, który pozwala tego pilnować. Jeśli w pokoju jest zbyt ciepło, być może należałoby pomyśleć o czymś w rodzaju lodówki dla szynszyli (zamrożonej butelki z wodą), przy której szynszyl będzie się mogła ochłodzić lub o wiatraku, który ochłodzi pomieszczenie. Ważne jednak, żeby wiatrak nie powodował przeciągu i nie stał zbyt blisko klatki.

Macie jakieś swoje sposoby na to, by ułatwić szynszylom życie w upalne dni?

Share:
%d bloggers like this: