Siano w diecie szynszyli
O sianie w diecie szynszyli na grupie Szynszyle dla Szynszylomaniaków wspominamy średnio kilka razy w tygodniu. Nic dziwnego, bo jego brak w jadłospisie to bardzo częsty błąd.
Chciałabym rzec, że w moim domu siana nie brakuje – wypchane nim są nie tylko paśniki, ale i wszelkie szafki i półki. Nie gromadzę go też niesamowicie dużo – dbam o to, żeby mieć zapas na 1-2 miesiące z uwagi na to, że aktualnie posiadam 6 szynszyli (3 tymczasowo) i nie mogę pozwolić sobie na to, żeby im czegoś nagle zabrakło. Zwłaszcza w dobie pandemii.
Dlaczego siano w diecie szynszyli jest tak ważne?
Siano w diecie Twojej szynszyli powinno stanowić nawet do 80% diety. Warto je mieszać i podawać kilka rodzajów siana jednocześnie. Dlaczego siano w diecie szynszyli jest tak istotne?
- pomaga ścierać zęby – te, jak już wiesz rosną im całe życie, dlatego ścieranie zębów u szynszyli to bardzo ważna kwestia. Karma w granulacie czy gałązki podawane raz na jakiś czas nie załatwią sprawy. Siano
- zapobiega nudzie i stymuluje szynszyle do działania – wyciąganie siana z paśnika, wybieranie najpyszniejszych traw to rozrywka dla szynszyli, które żyją w metalowej klatce. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kilku paśników o różnym stopniu trudności ich opróżniania. Można też pokusić się o ukrywanie siana w wolierze – to skusi szynszyle do jeszcze większej aktywności.
- wspomaga trawienie i pomaga zapobiegać otyłości wśród szynszyli – niezdrowa dieta oparta na komercyjnych karmach często prowadzi do nadwagi u szynszyli i pogorszenia kondycji zdrowia.
- źródło włókna, które korzystnie wpływa na pracę jelit i całego układu pokarmowego szynszyli
Jak przechowywać siano?
Siano nie lubi szczelnie zamkniętych worków. Dlatego, żeby nie zawilgotniało i nie zapleśniało warto trzymać je np. w materiałowym worku, wykonanym z naturalnej tkaniny lub w suchym i przewiewnym pudle z wywietrznikami. Sam worek z sianem nie powinien dotykać np. zimnej ściany czy leżeć na podłodze. Nie powinno też być zbyt mocno upchane. Ja swoje przechowuję w dużym przeźroczystym pudle z Ikea, w którym zrobiłam po bokach małe otwory.
Jak wybrać najlepsze siano dla szynszyli?
Osobiście uwielbiam zapach siana dla szynszyli. Co chwilę kupuję sianko różnych marek, żeby je testować. Zwykle kupuję siano, które:
- charakteryzuje się świeżym i przyjemnym zapachem trawy
- ma duże źdźbła trawy, rozłożyste i długie (siano, które jest zbyt drobno pocięte nie sprawdza się w dużych paśnikach; zwykle wypada i marnuje się na dnie woliery lub generuje duży bałagan poza wolierą podczas nakładania go do paśnika)
- nie jest zbyt mocno „wygniecione”
- nie jest ubite w kostkę
Moja szynszyla nie chce jeść siana – co zrobić?
Często, gdy zalecam zwiększenie udziału siana w diecie szynszyli spotykam się z opinią, że czyjaś szynszyla nie lubi siana i zwykle ląduje ono na dnie klatki. Owszem, szynszyle często bywają wybredne i co ciekawe, podczas jedzenia siana wyglądają tak, jakby każdy kłos brały w łapkę i z pogardą wyrzucały. Na szczęście siano nie jest zbyt drogie, więc moim zdaniem warto testować siana różnych firm i sprawdzać, które z nich szybciej znika z paśnika.
Jeśli szynszyla mimo wszystko nie chce jeść siana (a powinna, żeby ścierać zęby), to warto ją jakoś do tego zachęcić.
- wiszący paśnik – zawieszony tak wysoko, żeby szynszyla sięgała tylko do jego dolnej części stojąc na dwóch łapach. Szynszyle lubią się bawić sianem, wyciągać poszczególne źdźbła. U mnie siano zwieszone u góry znika zwykle najszybciej.
- więcej paśników – zainwestuj w kilka bezpiecznych paśników dla szynszyli i rozwieś je w różnych miejscach klatki. Daj szynszylom wybór – będą mogły skubać sianko z różnych źródeł.
- siano z dodatkami – na rynku jest wiele propozycji siana z dodatkami typu zioła czy suszone warzywa. To dobry sposób na przyciągnięcie uwagi szynszyli. Nie widzę nic złego w własnoręcznym wkładaniu do paśnika siana i smaczków, za którymi przepadają Twoje szynszyle.
- tylko siano lub więcej siana dla szynszyli – o poradę nt. zachęcania szynszyli do jego jedzenia na grupie Szynszylomaniaków i usłyszałam m.in. o kilkudziesięciu godzinnej diecie opartej tylko na sianie. Metoda polega na podawaniu szynszyli wyłącznie siana przez 24 do 48 godzin. Za zastrzeżeniem, że można ją stosować wyłącznie u dorosłych i zdrowych szynszyli. Taka „głodówka” nie powinna być stosowana dłużej niż 48 godzin i obowiązkowo należy tu sprawdzać ilość „wyprodukowanych” bobków.
- serwowanie w 2 krokach – jeśli nie czujesz się pewnie w podejmowaniu drastycznych krokach serwowania siana, zmodyfikuj jego podawanie w poniższy sposób. Zacznij codzienne karmienie szynszyli od tej samej czynności. Wieczorem, gdy szynszyle są najbardziej aktywne i wyczekują głodne na miskę z jedzeniem, podaj im dużą porcję siana. Krok drugi wykonaj rano, zawsze o tej samej porze. Zaserwuj im wówczas miskę z karmą i dużą miskę ziół. Jest to metoda, którą stosuje Sara Sz. Jeśli miałabym problem z sianem, to jest to jeden z najlepszych pomysłów, który ułatwi naukę jedzenia siana.
W czym podawać siano szynszyli?
Pisałam już kiedyś o paśnikach, ale rynek produktów dla szynszyli nieustannie się powiększa. To, jaki paśnik wybierzesz zależy wyłącznie od Ciebie. Ja posiadam małą kulę, materiałowy paśnik i metalowy duży paśnik zawieszany na kratę. Ten element wyposażenia powinien być zawsze wypełniony sianem. Nie tylko dlatego, żeby szynszyle miały co jeść, ale również dlatego, żeby nie mogły do niego wejść czy w nim utknąć.
Drewniany paśnik na siano dla szynszyli
U moich szynszyli hitem jest drewniany paśnik na siano wycięty z wysuszonego brzozowego pieńka, zawieszony na małych haczykach. Nie tylko trzyma siano, ale jest też naturalnym gryzakiem dla gryzoni.
Tego rodzaju paśnik może zostać zjedzony, ale nie ma w tym nic złego! W końcu szynszyle uwielbiają brzozę.
Materiałowy paśnik na siano dla szynszyli
Plusem paśnika materiałowego jest to, że możemy go wykonać własnoręcznie w domu – np. ze starej bawełnianej poszewki lub polaru. Ja mam już od kilku lat paśnik z poniższego zdjęcia i sprawdza się doskonale. Górny otwór ułatwia nakładanie siana.