higiena szynszyli

Ściółka dla szynszyli – Miskant Olbrzymi

sciolka-dla-szynszyli-miskant

Miskant Olbrzymi to ściółka marki VitMix przeznaczona dla królików i gryzoni. Moją uwagę przykuła dużymi kawałkami, które według producenta chłoną 3 razy więcej wilgoci niż jej własny ciężar. Można się po tym spodziewać, że ściółka wytrzyma znacznie dłużej niż tradycyjne trociny. 1 opakowanie zawiera 600 g ściółki i wystarczyło mi na dwie, niezbyt grube warstwy (w mojej drewnianej wolierze i w metalowej wolierze Harolda i Kumara). W naturze jest to wysoka trawa, osiągająca nawet 4 m. Nie wymaga bogatej gleby dlatego w przyszłości na pewno będzie to jedna z bardziej dostępnych ściółek. Obecnie wykorzystuje się go nie tylko jako ściółkę dla zwierząt, ale także jako materiał opałowy. 

Na Facebooku wspominałam Wam kilka razy o ściółce konopnej, która jest dostępna w MaxiZoo – to dosyć podobny do siebie rodzaj ściółki, z tym, że podłoże konopne jest drobniejsze i delikatniejsze w dotyku.

Ściółka jest posiekana na grubsze paseczki o długości ok. 2 cm. Można natrafić w tym na większe elementy, nawet o średnicy 1 cm.

Cena opakowania to ok 4-5 zł. 

Główne zalety ściółki dla gryzoni z miskanta olbrzymiego to:

  • nie zawiera kurzu, zanieczyszczeń, a także jest wolna od grzybów i pleśni,
  • nie kurzy się, jak np. trociny,
  • bezwonna – faktycznie ciężko jest w niej wyczuć zapach,
  • doskonale chłonie i neutralizuje nieprzyjemne zapachy moczu,
  • biodegradowalna – jak wszystkie ściółki wykonane z naturalnych materiałów,
  • pozwala ścierać zęby gryzoni – tego nie uznam za atut, ponieważ ściółka nie powinna być jedzeniem ani przedmiotem do ścierania zębów; Wiem jednak, że szynszylom zdarza się próbować ściółkę bez znaczenia z czego jest wykonana.

ściółka dla szynszyli - miskant olbrzymi - blog o szynszylach

Jeszcze nie wiem, po jakim czasie będę musiała wymienić ściółkę, ale mam spore nadzieje, że nie będzie to za tydzień. Nie dlatego, że nie chcę sprzątać, ale dlatego, że ściółki, które dobrze chłoną i neutralizują nieprzyjemny zapach to m.in. oszczędność i dobre samopoczucie gryzoni.

Jak często wymieniać ściółkę u szynszyli?

Kwestia wymiany ściółki u szynszyli jest dla mnie sprawą indywidualną. Ja wymieniam nieco rzadziej odkąd mam drewnianą wolierę. Nie oznacza to, że Ty w mniejszej klatce będziesz mógł/mogła wymieniać trociny tak samo, jak ja. Jeżeli trociny mają ciemniejszy, brązowy kolor, a drewniany pellet jest rozkruszony w pył to znak, że czas wymienić podłoże u gryzonia. Jeśli natomiast czujesz intensywny, nieprzyjemny i ostry zapach moczu to informacja, że czas wymiany ściółki minął już jakiś czas temu. Zbyt brudne podłoże może być powodem infekcji, stanów zapalnych, a także chorób, na które są narażone szynszylowe stópki.

Stosowaliście ściółkę z miskanta olbrzymiego? Jakie są Wasze wrażenia? 🙂

Share:
%d bloggers like this: