Żeby szynszylowe futerko było piękne i lśniące trzeba o nie odpowiednio dbać. Nie wystarczy tylko karma. Warto zapewnić szynszylom różnego rodzaju dodatki – siemię lniane czy pyłek pszczeli. O tym drugim będzie dzisiejszy post.

Jak wygląda pyłek pszczeli i co to jest?

Pyłek pszczeli

pyłek pszczeli – bomba witaminowa

Pyłek pszczeli to prawdziwe bogactwo witamin i aminokwasów, zalecany nie tylko dla szynszyli, ale i dla ludzi. Pyłek to nic innego jak pyłek z kwiatów, zbierany np. do słoiczków w formie różnokolorowych kuleczek. Kulki nie są jednego koloru, bo pochodzą z różnych kwiatów. Jest to produkt w 100 % naturalny, zbierany przez pszczoły ;-). Badania pyłku pozwoliły zaobserwować, że można w nim znaleźć aż 200 cennych substancji. W tym:

  • białka
  • aminokwasy
  • koenzymy, enzymy
  • związki fenolowe
  • jak również witaminy czy biopierwiastki

Pyłek zawiera także: witaminę A, D, E, B1, B6, B2, C, czy też magnez, fosfor, potas, żelazo, cynk, krzem i selen oraz wiele innych. Pyłek ma działanie przeciwzapalne i odtruwające, a także przeciwutleniające i odżywcze.

Kiedy dawać szynszylom pyłek pszczeli?

W związku z tym, że pyłek pszczeli skutecznie wzmacnia odporność i poprawia ogólne samopoczucie, warto podawać go, gdy szynszyla jest wyczerpana, choruje lub jest po leczeniu i straciła na wadzę. Warto podawać go również wtedy, gdy szynszyli wypada futerko lub je sobie wyskubuje.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli

Jak dawkować pyłek pszczeli szynszyli?

Pyłek zawiera cukry (glukozę i fruktozę), w związku z tym nie powinien być podawany zbyt często ze względu na podatność szynszyli na choroby związane z nadmiarem cukru. Zaleca się podawanie maksymalnie jednej łyżeczki na tydzień. Ja polecam urozmaicanie diety – nie podaję go co tydzień, a przeplatam z innymi suplementami diety. Wiem, że jest on chętnie zjadany przez szynszyle. Riki wciąga go jak odkurzacz, ale nie dajcie się zwieźć 😉 – szynszyla mogłaby zjeść pewnie cały słoiczek, ale to my decydujemy o jej zdrowiu! Wszystko z umiarem.

Pyłek pszczeli

Gdzie można kupić pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli można dostać w dużych hipermarketach w słoiczkach, w sklepach internetowych lub w małych lokalnych sklepikach z wyrobami naturalnymi czy też prosto od pszczelarza. Cena pyłku nie należy do najniższych, ja kupiłam słoiczek 110 g za 14 zł.

Dajecie swoim szynszylom pyłek? Macie z nim jakieś doświadczenia?

Share:
%d bloggers like this: