życie szynszyliżywienie szynszyli

Jakie suszone warzywa można podawać szynszyli?

Jakie suszone warzywa można dać szynszyli?
Jakie suszone owoce można podawać szynszyli?

Dawka witamin

Często pytacie o posty dotyczące żywienia, więc postanowiłam przygotować kilka słów na temat suszonych warzyw, które można bez ryzyka podawać szynszylom. Można je kupić w sklepach zoologicznych, w sklepach ze zdrową żywnością lub w dużych hipermarketach. Ważne, żeby warzywa pochodziły z ekologicznych upraw – najlepiej, jeśli możemy samodzielnie wysuszyć warzywa pochodzące ze swojego ogródka czy pola.

Jeśli nie mamy na to czasu lub możliwości na szczęście możemy kupić gotowe warzywa – do wyboru jest ich co raz więcej. Od paczek z tylko jednym warzywem, po specjalnie skomponowane mieszanki.

W lato, gdy mam dostęp do swoich warzyw staram się suszyć je samodzielnie. Jednak w zimę nie mam dostępu do własnych warzyw i decyduję się na mieszanki gotowe.

Nie mamy z szynszylami swoich ulubionych, bo najlepiej smakują im te od nas z ogrodu, ale najczęściej próbujemy nowych warzyw – czy to od innego producenta, czy takich, które możemy, a nie próbowaliśmy.

Dieta szynszyli w obecnej chwili może być baaaardzo, ale to bardzo urozmaicona. Karma, zioła, przysmaki i inne dodatki – jest tego naprawdę dużo. Więc nie ograniczajmy się tylko do gotowej karmy i świeżej wody oraz siana.

WAŻNE – warzywa, tak jak owoce, powinny być podawane raz na jakiś czas (np. nie częściej niż raz w miesiącu – szynszyle nie potrzebują ich w diecie w ogóle – ja zrezygnowałam z nich praktycznie całkowicie). Zwłaszcza buraki, marchew, brokuły czy groszek. Jeśli podajemy, to tylko małe, CIENIUTKIE PLASTERKI – nie zapominajmy, że szynszyle powinny jeść głównie siano i wysokiej jakości pellet, a nie owoce czy warzywa. Serwując je szynszylom należy uwzględnić inne elementy diety.

Jakie suszone warzywa mogą jeść szynszyle?


Jakie suszone warzywa można podawać szynszyli?

 • suszone buraki
 • suszoną marchewkę (korzeń – tę pomarańczową część ;), natka – NIE PODAJEMY)
 • suszony topinambur
 • suszony seler
 • suszony groszek zielony
 • suszona pietruszka (korzeń – tę białą część, natka – NIE PODAJEMY)
 • suszone brokuły
 • suszone pomidory
 • suszoną cukinię
 • suszone słodkie ziemniaki
 • suszoną dynię
 • suszoną paprykę
 • suszony por
 • suszony pasternak
Jakie suszone warzywa można podawać szynszyli?

gotowa mieszanka warzyw i nie tylko

Rynek zagraniczny, jeśli chodzi o dostępne pokarmy dla szynszyli i innych gryzoni rozwija się szybciej. I wiele rzeczy przychodzi do nas od nich. Dzięki temu dieta naszych szynszyli jest bogata w witaminy i cenne wartości odżywcze.

PAMIĘTAJ!!! Jeśli nie dajesz swojej szynszyli suszonych warzyw, to rób to ostrożnie i w bardzo małych ilościach, a także bardzo rzadko.

W przeciwnym razie szynszyla może dostać szoku i najzwyczajniej w świecie dostanie biegunki. Ponadto niektóre warzywa, jak np. brokuł, mogą wywoływać wzdęcia, więc szynszyla powinna dostawać malutki kawałeczek raz na jakiś czas.

Jakie suszone warzywa można podawać szynszyli?

Suszony groszek, to jedno z warzyw, za którym moje szynszyle wzdychają ciężko

NIE DAJMY się zmanipulować tym słodkim gryzoniom, które za jakiś smakołyk dałyby się zabić – wszystko z umiarem, bo wszystko dla ich zdrowia. Jeśli macie jakieś wątpliwości, zawsze możecie zapytać czy mnie, czy na forum np. Szynszyle.info.

A czy Wy dajecie jakieś suszone warzywa szynszylom? Robicie je sami, czy kupujecie gotowe?

Share:
%d bloggers like this: