życie szynszyliżywienie szynszyli

Jak przygotować suszone pomidory dla szynszyli?

To, że pomidory mają w sobie dużo witamin i cennych minerałów nie jest żadną tajemnicą. 

Moje szynszyle, odkąd poznały smak suszonych pomidorów kochają je na zabój. Najzabwniejsze jest to, jak je jedzą – na początku gryzą, a później jak pomidor zmięknie w ich pyszczku zaczyna się mlaskanie i śmieszne pozy.

Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory? Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory? Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory? Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory?

Jak przygotować suszone pomidory?


Suszone pomidory można kupić – w sklepach dla ludzi i co raz częściej w sklepach zoologicznych. O ile w zimę się to opłaca, o tyle w wakacje i letnie miesiące wolę przygotować je samodzielnie. Zwłaszcza, że teraz pomidory kosztują w sklepie nawet mniej niż 2 zł za kilogram. 

Suszarka elektryczna


Jestem dosyć wygodna i lubię ułatwiać sobie życie. Dlatego korzystam najczęściej z suszarki elektrycznej do warzyw, owoców i grzybów. Ma ona kilka pięter do jednoczesnego suszenia więc idzie to sprawnie i szybko.

Umyj pomidory!


Nieważne skąd bierzemy warzywa – czy z własnej działki, czy z warzywniaka. Zawsze należy je umyć pod bieżącą wodą. Eliminujemy w ten sposób ryzyko zakażenia się groźnymi pasożytami – to samo tyczy się szynszyli.

Krojenie


Ja kroję plasterki na grubość ok 5-7 mm. Dzięki temu znacznie szybciej się suszą. Jest to bardzo ważne, gdy chcemy suszyć pomidory np. na słońcu. Zbyt grube prędzej nam zgniją lub zapleśnieją niż się wysuszą. Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory?

Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory?

Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory?

Suszenie


Ciężko jest mi stwierdzić, jak długo dokładnie suszę je w suszarce. Wszystko zależy od jej mocy i od grubości pomidorów. Na pewno jest to kilka godzin ciągłego suszenia. Zanim włoże je do szczelnego pojemnika, sprawdzam czy nie są wilgotne. W przeciwnym wypadku mogłyby zacząć pleśnieć nawet w zamkniętym pojemniku. 

Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory?

Czy szynszyle mogą jeść suszone pomidory?

Suszone pomidory to doskonała przekąska dla szynszyli – zdrowa i lubiana. Można je podawać stosunkowo często – po jednym plasterku. 

Share:
%d bloggers like this: