koszt

Ile kosztuje szynszyla szara (standard)?

Ile kosztuje szynszyla szara (standard)? Takie pytanie bardzo często pada między innymi w Waszych pytaniach na Facebooku.

Ceny szynszyli są różne. Zależą między innymi od tego skąd pochodzi szynszyla, jaki jest jej wiek, czy ma najlepsze geny (do tworzenia najlepszych hodowli domowych), a nawet jaka płeć. Mogę z pewnością stwierdzić, że w miarę upływu lat i wzrostu popularności tego gryzonia, ceny spadły i to znacząco. Gdy kupowałam swojego samca ok 12 lat temu płaciliśmy za niego majątek, bo 230 zł (na tamte czasy to był majątek), a za samiczkę 260 zł. Kulki zostały kupione w sklepie zoologicznym, o fermie w pobliżu mojego miasta nie było nawet mowy. Oczywiście należy pamiętać, że cały czas mam na myśli szynszyle o umaszczeniu standardowym (szarym).

Dziś szynszyla standardowa (szara) może kosztować od 50 zł do nawet 200 zł. Przy czym niższa półka to najczęściej szynszyle, które można kupić od prywatnych hodowców-pasjonatów, którzy nie traktują tego jako zarobku lecz jedynie np. jako zwrot kosztów poniesionych za odchowanie młodych lub po prostu symboliczna kwota. Powszechność szynszyli standardowej znacznie wpłynęła na jej cenę. Natomiast górna półka cenowa to najczęściej szynszyle pochodzące z wyselekcjonowanych hodowli, mające najlepsze geny lub szynszyle pochodzące ze sklepów zoologicznych.W jednym z poznańskich sklepów zoologicznych w CH rzuciła mi się w oczy kuleczka w cenie 160 zł, natomiast w sieciowym zoologicznym w Szczecinie kulka tej samej płci (samiec), w podobnym wieku (6 mcy) kosztowała 180 zł. Tego rodzaju sklepy znacznie podbijają cenę, niestety nie zawsze idzie to w parze z “jakością” zwierzątka. Warto też pamiętać, że “cena” szynszyli nie kończy się na jej kupnie… to dopiero początek. 😉

Istnieje też opcja adopcji szynszyla, o której pisałam w poście Lepiej kupić, czy zaadoptować?.

Share:
%d bloggers like this: