klatki i woliery

Idealna miska dla gryzoni

akcesoria-dla-szynszyli

Jaka jest idealna miska dla szynszyli lub innego gryzonia? Taka, która jest pełna! To proste. Są jeszcze takie, które są praktyczne lub zwyczajnie cieszą oko – jaką wybrać?

Metalowa miska dla szynszyli

Być może metalowe miski dla gryzoni nie wyglądają efektownie, ale są jednym z najlepszych wyborów jeśli chodzi o trwałość i utrzymanie higieny. Szybko się je myje, a zęby szynszyli nie są w stanie ich zniszczyć. Bardzo często posiadają uchwyty, dzięki którym miska jest praktycznie nie do ruszenia.

Praktycznie, bo zdarza się, że szynszyla i tak wyciągnie ją z ciasnej obręczy. Jeżeli tak się dzieje, to warto dogiąć sam uchwyt tak, żeby szynszyla nie mogła wyjąć miski. Inaczej może dojść do dramatu.

Ceramiczna miska dla szynszyli

Ceramiczne miski dla szynszyli pokochałam już w tamtym roku. Wymagają szczególnej uwagi, ponieważ nie raz zdarzyło mi się, że szynszyle zrzuciły ceramiczną miskę i ją rozbiły lub ukruszyły. Dlatego, gdy podaję w nich jedzenie, to zwykle czekam, aż zjedzą i zabieram. Nie ma co ukrywać, ceramiczne miski dla szynszyli mają cieszyć nasze oko i dodawać atrakcyjności całej wolierze. Plusem misek, które odkryłam jakiś czas temu jest zagięcie brzegu do środka. Dzięki temu szynszyle nie mogą wysypywać ziół czy karmy, co zawsze boli jeśli wiemy, że za paczkę ziół zapłaciliśmy 30 zł. Jednym z moich ulubionych modeli jest ceramiczna miska Zolux ze skosem. Łatwa w utrzymaniu czystości (można ją myć nawet w zmywarce) i dostępna w różnych kolorach i wielkościach.

Najlepszym rozmiarem ceramicznej miski dla szynszyli będą te  o pojemności od 300 ml wzwyż.

Oczywiście ilość misek w klatce powinna być uzależniona od ilości szynszyli. Żeby szynszyle nie kłóciły się o miskę czy jedzenie, zalecam zamontowanie tylu misek, ile szynszyli mieszka w wolierze.

Dobra, ceramiczna miska powinna być uformowana tak, żeby stabilnie stać na półce.

Plastikowa miska dla szynszyli

Plastikowe gadżety są bardzo częstym wyposażeniem klatek dla gryzoni. Są tanie w produkcji i dają poczucie tego, że nie kupujemy samej klatki, ale też niezbędne akcesoria dla szynszyli. Niestety  każdy plastikowy zestaw z klatki dla gryzonia powinien iść do kosza. Nie ma plastiku, którego nie zniszczyłyby szynszylowe zęby. W dodatku zjedzony plastik może im zwyczajnie zaszkodzić. Dlatego jeśli kupisz klatkę, w której będzie plastikowa miska czy paśnik, nie miej wyrzutów sumienia związanych z wyrzuceniem czegoś, co się nie sprawdzi. Plastikowe  gadżety są na tyle lekkie, że szynszyla bez trudu wywróci je czy zrzuci na sam dół klatki.

Drewniana miska/korytko dla szynszyli

Drewniane elementy wyposażenia są jednymi z najbezpieczniejszych i warto o nich pomyśleć, aczkolwiek są dosyć kłopotliwe w utrzymaniu ich w czystości. Myjąc drewniane korytko nie należy go zamoczyć, bo spuchnie i zmieni kształt. Z uwagi na to, że moje szynszyle lubią się załatwiać do misek (takie zboczenie), drewniane rozwiązanie jest ostatnim w kolejce. Oczywiście mówię o zwykłym drewnianym korytku w stanie surowym (bez impregnatu, ani jakichkolwiek lakierów).

Oferta w sklepach zoologicznych jest na tyle obszerna, że z pewnością znajdziecie coś dla swoich gryzoni!

Share:
%d bloggers like this: