choroby szynszyliżycie szynszyli

Ekogryzak od Petsland – ścieranie zębów u szynszyli

Ekogryzak-petsland-gryzaki-dla-szynszyli

Zawsze wiedziałam, że o zęby szynszyli należy dbać, ale chyba do czasu problemów z uzębieniem u Wacika nie zdawałam sobie sprawy, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja szynszylowych zębów.

Od momentu zabiegu przycinania zębów u szynszyli przykładam do ich ścierania jeszcze większą wagę. Szynszylom nigdy nie brakuje siana, pokarmu pełnego łodyg, liści i patyczków do gryzienia. Od niedawna w naszej szynszylowej spiżaarni zagościły (na dobre) Ekozgryzaki. Czyli małe, równo pocięte listewki cieszące się dużym zainteresowaniem moich szynszyli.

Wykonane z drewna, nie są jedzone przez szynszyle, ale jak nazwa wskazuje – zgryzane. Wszystko to, co z nich zostaje można śmiało zsypać na dół woliery czy klatki i użyć jako ściółki, która dobrze chłonie. Wiórki są na tyle miękkie, że szynszylom nie grozi skaleczenie. W zależności od aktywności szynszyli w ciągu doby mogą zgryźć od 1 do maksymalnie 2 ekozgryzaków. Listewki pakowane są w zamykane opakowanie z wywietrznikami.

o Ekozgryzakach

Jak twierdzi producent można wyróżnić kilka zalet, które charakteryzują produkt:

  1. Doskonała pomóc w ścieraniu zębów u szynszyli i innych gryzoni
  2. Po zgryzieniu mogą stanowić część ściółki dla gryzonia – są miękkie i doskonale chłoną wilgoć
  3. Ich zgryzanie daje szynszyli rozrywkę i zajęcie

Oprócz szynszyli producent rekomenduje je m.in. dla świnek morskich, koszatniczek, szczurów, myszy, chomików czy wiewiórek. Sam proces produkcji Ekozgryzaków jest wolny od smarów i niebezpiecznych substancji, a listewki są bardzo dobrze wysuszone. Poręczne saszetki z wielokrotnym zamykaniem ułatwiają ich przechowywanie.

o ścieraniu zębów u szynszyli

Czy tego chcemy, czy nie zęby szynszyli rosną im całe życie, a my jeśli chcemy zminimalizować ryzyko chorób stomatologicznych powinniśmy oprócz odpowiedniej diety zadbać o gryzaki.

Rozpoznanie choroby stomatologicznej u szynszyli nie jest łatwe. Zwykle w początkowym stadium problem jest praktycznie niewidoczny i wymaga bystrego oka u hodowcy szynszyli. Pierwsze objawy, jakie można zauważyć to spadająca waga (ból związany z przerastającymi zębami u szynszyli utrudnia im jedzenie, co za tym idzie – utrata masy ciała), wybieranie miękkiego jedzenia i rezygnowanie z twardych pokarmów, a w późnym stadium mocne ślinienie się, cieknącą ślinę czy łzawiące, wytarte oczy.

ekozgryzak-gryzaki-dla-szynszyliJeśli tylko zauważysz u swojej szynszyli wyraźny spadek wagi (więcej niż 50g), to nie lekceważ tego i odwiedź dobrego lekarza weterynarii. Jeśli zareagujesz w porę i zaczniesz leczyć zęby i zadbasz o odpowiednią dietę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że problemy z zębami szynszylu miną.

Skąd biorą się choroby zębów u szynszyli? Mogą wynikać między innymi ze złej diety – składającej się z miękkich, wysokoprzetworzonych chrupków i niewielkiej lub zerowej zawartości ziół, siana i twardych elementów. Innym powodem problemów z zębami u szynszyli jest nieodpowiednie rozmnażanie. Parowanie przypadkowych szynszyli, z wadami genetycznymi to poważny problem, z którym walczymy od kilku lat m.in. edukując nowych szynszyloamaniaków, dla których posiadanie samca i samiczki to norma.

Niekiedy leczenie zębów kończy się na jednym zabiegu, innym razem na kilku. Nie ukrywam, że jest to kosztowna sprawa, ale czego nie robi się dla ukochanych zwierząt.

Share:
%d bloggers like this: