życie szynszyli

Domek dla szynszyli – domek dla gryzonia – czy powinien znaleźć się w klatce?

Co raz częściej pytacie mnie o klatki i akcesoria – czyli wyposażenie klatek dla gryzoni.

Odpowiednie wyposażenie klatki dla gryzonia nie tylko uatrakcyjni jej wygląd i zrobi ją „bajerancką”, ale również sprawi, że nasze zwierzęta będą się znacznie lepiej czuły. Co to oznacza? Zwierzęta, które czują się w swojej klatce czy wolierze komfortowo są zwykle o wiele bardziej zadowolone i pogodne. Co za tym idzie? Takie zwierzęta domowe dłużej żyją i zdecydowanie rzadziej chorują (oczywiście jeśli przyjmiemy, że do tego mają odpowiednią opiekę i zbilansowaną, zdrową dietę), a nawet jeśli już przytrafi się choroba o wiele szybciej dochodzą do siebie.

domek dla szynszyli - wanna dla szynszyli

Niektóre szynszyle nie lubią typowych domków – wolą spać np. w wannie do kąpieli pyłowych (źródło: @Candynblackie Instargam)

W tym poście chciałabym Wam zasugerować, jaki domek dla szynszyli warto wybrać i dlaczego jest to tak ważne w życiu każdej szynszyli.

Domek dla szynszyli powinien być dostosowany przede wszystkim do jej wielkości. Nie musi być niewiadomo jak wysoki, ale powinien mieć swobodne wejście i najlepiej płaski dach. Dlaczego płaski dach jest najbardziej wskazany? Szynszyle zwykle skaczą i lubią wskakiwać na dach. Nie muszę mówić, czym mogą skończyć się nieudane skoki (bo niestety szynszylom zdarza się niefortunnie stanąć, uderzyć się lub zaczepić).

Dlaczego szynszyla powinna mieć domek w klatce/wolierze?


Podam Wam teraz kilka najważniejeszych powodów, dla których w każdej klatce, w której będzie mieszkała szynszyla powinien znaleźć się domek czy inny rodzaj schronienia.

  1. W naturze szynszyle szukały schronienia w ciasnych szczelinach pomiędzy skałami i kamieniami. Chowały się w miejscach niedostępnych dla większych od siebie drapieżników. Zapewnienie im domku daje poczucie bezpieczeństwa i jest rodzajem schronienia, które jest zbliżone do naturalnych warunków.
  2. Szynszyle to zwierzęta zmierzchowo-poranne (lub jak kto woli – nocne), zatem w dzień śpią. Dlatego też potrzebują miejsca, w którym będą mogły schować się w ciągu dnia przed promieniami słońca. Moje szynszyle od godziny ok. 16 do samego rana w ogóle nie korzystają z domku. No chyba, że im coś odbije. Natomiast, gdy tylko wstaję, one uciekają do domku – tam jest ciemniej i ciszej. Czasami nie chowają się do domku, ale widać to bardzo często jak tylko podciągam rolety – zbiegają na dół klatki, jak na hasło. 😉
  3. Jeśli masz parę przeciwnej płci i samiczka spodziewa się młodych – domek lęgowy jest obowiązkowym mebelkiem w klatce. To w nim samiczka może (aczkolwiek nie musi) urodzić młode i to w nim będzie mogła się schować i opiekować oseskami. Taki domek daje poczucie bezpieczeństwa zarówno samiczce, jak i samym maluchom, które dopiero poznają świat.

Jaki domek dla szynszyli wybrać?


Oczywiście przede wszystkim domek powinien być bezpieczny. Czyli nie powinien być lakierowany, malowany toksycznymi farbami, bo szynszyla zje wszystko – czy to lakierowane i malowane, czy nie.

Powinien być też odpowiednio duży – w sklepach zoologicznych zwykle prawidłowo doradzają, jaki domek jest przeznaczony dla szynszyli, a jaki dla chomika. 😉 Ja od lat mam w swojej klatce domki drewniane (firmy Pinokio – możecie kupić je tu), które po jakimś czasie wymieniam bez bólu serca, ponieważ ich cena jest niewielka. Oczywiście domek powinien być dostosowany do ilości szynszyli. Dla jednej czy dwóch kupno domku to nie problem. Jednak ci, co mają ich 6 lub więcej muszą radzić sobie inaczej – np. kupując kilka domków.

domek dla gryzonia, domek dla szynszyli - akcesoria (źródło @Chinchilladys Instagram)

Rura pokryta polarem, podwieszona pod sufitem – popularne na Zachodzie schronienie dla szynszyli. W dodatku dodaje klatce uroku (źródło @Chinchilladys Instagram)

Domek nie musi też przypominać typowego domku – niektóre szynszyle śpią w słoikach, puszkach, rurach i wszelkich innych formach, które dają jej schronienie. Ważne, żeby były one wykonane z bezpiecznych materiałów. Odradzam domki wykonane z plastiku z obawy o to, że szynszyla może się tego najeść.

Domkiem może być równie dobrze polarowy domek – jeśli Twoja szynszyla toleruje tego typu zabawki.

Oczywiście każdy domek – czy to drewniany, czy to metalowy czy polarowy – wymaga odpowiedniej higieny. Odchody, łapki, resztki jedzenia, woda – to wszystko brudzi. Raz na jakiś czas należy umyć/wyszorować czy wyprać schronienie, żeby zapobiec chorobom i rozprzestrzenianiu się bakterii.

Share: