zdrowie szynszyliłączenie szynszyli

Do czego może doprowadzić złe łączenie szynszyli?

W swojej prawie 13-letniej karierze szynszylomaniaczki nigdy nie miałam nieudanego łączenia. W przeszłości łączyłam ze sobą szynszyle w różnym wieku. Można powiedzieć, że miałam dużo szczęścia, ponieważ często na grupach dyskusyjnych i na forach macie problemy z łączeniem szynszyli.

Chciałabym Was ostrzec mimo wszystko przed złym łączeniem szynszyli!

Co oznacza złe łączenie?


Złe łączenie to takie, które:

  • następuje zbyt szybko – zwierzęta na początku się akceptują, ale podczas naszej nieuwagi zaczynają się atakować
  • nie uwzględniło indywidualnych cech zwierząt – o ile ja łączyłam ze sobą szynszyle różniące się wiekiem nawet o 6 lat, o tyle nie zalecałabym łączenia zupełnego staruszka z 4 miesięcznym szkrabem. Choć i tu nie ma reguły, bo wiem, że chociaż jedna moja czytelniczka posiada taką parkę i mają się dobrze 😉 (Paulina).
  • nie opiera się na ciągłej obserwacji
  • polega na dołączaniu np. samca do samiczki i samca – dwa samce w jednej klatce to agresja na zamówienie – NIEDOZWOLONE

Czym grozi zbyt szybkie łączenie + brak kontroli?


złe łączenie szynszyliSzynszyle mają bardzo ostre zęby. Skoro potrafią zniszczyć twarde deski, ściany, gruby plastik, to bez trudu poradzą sobie ze skórą. Dlatego też szynszyle, które zostały ze sobą połączone zbyt szybko i jednocześnie później żaden człowiek ich nie pilnował mogą być dla siebie śmiertelnym zagrożeniem.

Na zdęciu widać kark i uszka – dramatyczny widok!

Dowodem tego może być poniższa fotografia. Wygląda dramatycznie – na zdjęciu widać już infekcję grzybiczą. Ciężko jest nawet rozpoznać szynszylę – widać jedynie tył głowy (od góry) i strzępki (dosłownie) uszu. Osobnik przeżył – według rozmowy z autorem zdjęcia – chociaż wymagał bardzo dużej opieki. Rany powstały w wyniku ataku.

Leczenie tak zranionej szynszyli wymaga dużego doświadczenia i nakładu pieniędzy. Niestety leczenie, przy którym obecny musi być lekarz weterynarii kosztuje.

 O tym, jak wygląda łączenie szynszyli możecie poczytać tu:


Gryzonie

[FM_form id=”1″]

Share:
%d bloggers like this: