opieka nad szynszylążycie szynszyli

Dlaczego szynszyla nie chce spać? Szynszyla i nocny tryb życia…

szynszyle-nie-spia-w-nocy
Każdy, kto chociaż raz w życiu miał szynszyla lub innego gryzonia wie, co może oznaczać nieprzespana noc.
Szynszyla to gryzoń, który uwielbia buszować, gdy zajdzie słońce. Na wolności szynszyla zdobywa pokarm w nocy, głównie ze względów bezpieczeństwa. W ciemnościach bezszelestnie porusza się i oddala od swojej kryjówki. Podobnie jest z szynszylą w klatce. W ciągu dnia zwykle szynszyla chowa się do domku czy też kładzie w ustronnym miejscu. Dopiero, gdy domownicy kładą się do snu, szynszyla robi się odważniejsza i wychodzi z ukrycia.

Czy szynszyla rzeczywiście prowadzi nocny tryb życia?

Kiedyś byłam zdania, że szynszyle buszują całą noc. Dziś po wielu latach obserwacji wiem, że to nie do końca prawda. Warto zacząć od tego, że każda szynszyla może prowadzić nieco inny tryb życia, ale zawsze zbliżony do naturalnego. Jedne szynszyle są aktywne wieczorem, a drugie w godzinach porannych. Często też dostosowują się one do tego, jakie życie serwujemy im my. Dla przykładu:
 
 
Moje szynszyle przyzwyczaiły się do mojego rytmu życia i gdy ok północy kładę się spać, one również się uspokajają. Oczywiście nie jest tak bez powodu. Lubię spokojny sen, dlatego zawszę przed położeniem się spać daję im jeść i uzupełniam kulę z sianem, a także patyczki czy brzozowy pieniek, z którego szynszyle wyciągają siano i mają zajęcie.

Każdy z Was powinien wybadać i wyczuć stado, które posiada w domu. Jeśli chcemy spokojnie spać i cieszyć się z posiadania szynszyli, to jest to bardzo ważne. Pamiętajmy, że szynszyle nie szaleją CAŁĄ NOC – nie mają nawet tyle energii, żeby bez przerwy buszować. Są to zwierzęta zmierzchowo-poranne, które w wymienionych porach wykazują największą aktywność. Nie powinno się ingerować zbytnio w rytm ich życia, bo to może odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu (można to porównać do ludzi, którzy pracują na nocną zmianę – jest to męczące, stresujące i nienaturalne).

Co zrobić, żeby szynszyla nie hałasowała w nocy?

To, co mówiłam, czyli:
  • dać szynszyli jeść (zioła, siano, karmę)
  • zadbać o to, by miała ruch – do woliery można włożyć kołowrotek, drewniane zabawki i gryzaki
  • organizować regularne wybiegi dla szynszyli
  • bardzo często samotne szynszyle hałasują dużo mocniej niż pary czy większe stada – adopcja lub kupno drugiej szynszyli tej samej płci sprawia, że szynszyla się uspokaja (bo ma zajęcie i nie musi przez północy szarpać klatki)
  • rób wybiegi tuż przed snem, gdy szynszyla się zmęczy, padnie plackiem, a Ty będziesz mieć czas na zaśnięcie

Czy masz problemy z hałasującą szynszylą? Podziel się swoimi spostrzeżeniami i sposobami na spokojny sen, gdy szynszyle śpią w wolierze obok! 🙂

*zdjęcie autorstwa Pauliny Danielak, Kumar i Harold.
Share: