życie szynszyli

Czy szynszyle buszują całą noc? – Wasze zapytania w Google

Rysunek by Rimifrost
Czy szynszyle buszują całą noc? Takie oto pytanie znalazło się w najczęściej wyszukiwanych hasłach w Google. Nie da się jednak odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Każda szynszyla ma swój charakter i indywidualne cechy, które sprawiają, że jest mniej lub bardziej aktywna. Dużo zależy również od jej wieku. Moja ok 3 letnia samiczka jest znacznie bardziej żywotna niż 12 letni samiec. Jest to zrozumiałe – tak jak ludzie, tak i szynszyle dojrzewają, starzeją się, są wolniejsi i podatniejsi na choroby czy urazy.
 
Szynszyle to zwierzęta, które największa aktywność wykazują w godzinach wieczornych/zmierzchowych i porannych. Dlatego też wtedy powinna odbyć się pora karmienia – zawsze wieczorem i o stałej porze. Wtedy też warto zapewnić szynszylowi wybieg. Absolutnym minimum dziennie jest 1 godzina. Najlepiej oczywiście więcej, jednak to powinno zależeć od naszych możliwości.
 
Jeżeli zależy nam na spokojnej nocy powinniśmy mieć świadomość, że szynszyle wieczorem lubią skakać, hałasować, gryźć to, czego nie powinny – np. klatkę czy drewniany domek. 😉 Więc zanim zdecydujemy się na kupno czy adopcję szynszyla warto wziąć pod uwagę ich tryb życia, który powinien współgrać z naszym. Odpowiadając na Wasze pytanie – najczęściej szynszyle nie buszują całą noc – największą aktywność mają o zmierzchu i wczesnym rankiem – lecz sporą jej część. Jeśli jednak nie dają Wam zasnąć, warto wrzucić im coś, czym mogą się zająć – gryzak, smakołyk lub coś, co mogą jeść. Pamiętajmy, że szynszyla, która zazna wybiegu o odpowiedniej długości będzie nieco wymęczona i znacznie mniej hałaśliwa niż bez wybiegu. Hodując je w niewoli musimy starać się zapewnić im jak najlepsze, naturalne warunki. Nawiązując do grafiki czasami mam wrażenie, że robią to specjalnie, zaraz po tym, gdy zamknę oczy. 
[wp_ad_camp_4]
Share:
%d bloggers like this: