życie szynszyli

Dieta szynszyli – co podaję swoim szynszylom?

Dieta szynszyli to temat wywołujcy długie i często burzliwe dyskusje, które dzielą wielu szynszylomaniaków. Nic dziwnego, ponieważ to, co jedzą bezpośrednio wpływa na ich zdrowie i długie życie.

Odkąd Wacik miał problemy z zębami (o czym mówiłam np. na Instagramie wielokrotnie) postanowiłam zmienić dietę na ziołową, z dużą ilością siana. Dlatego też codzienne menu moich szynszyli wygląda tak:

  • duża miska Gryziółek od Herbal Pets (na oko sa to 3 duże garście) 
  • dwa paśniki pełne siana (wypycham je do granic możliwości)
  • kilka patyczków do gryzienia (np. brzoza czy jabłonka)
  • 2-4 łyżki bezzbożowej karmy dla szynszyli (najczęściej jest to Versele Laga Complete)
  • świeża woda
  • mały przysmaczek (np. korzeń skorzonera, topinambur lub inny zdrowy przysmaczek)

Nie jest to zbyt wymyślna dieta i sądzę, że nawet nastolatki, które posiadają szynszyle poradzą sobie bez problemu z jej przygotowaniem. 

Jak zmieniło się życie moich szynszyli po zmianie diety na zdrowszą?

Przede wszystkim doprecyzuję, że poprzednia dieta szynszyli bazowała w dużej mierze na gotowej karmie, a w mniejszej części składała się z ziół i siana. Odwracając te proporcje dostarczam swoim szynszylom składniki, które pozwalają im na ciągłe ścieranie zębów. Co było dla mnie bardzo ważne z uwagi na problemy stomatologiczne u Wacika. Przyznam szczerze, że wtedy ogromnie się bałam. Zwłaszcza w dniu zabiegu, kiedy musiałam odebrać Wacika po pracy, po mojej głowie chodziły różne myśli (nawet takie, że nie odbiorę go żywego po narkozie).

Od tamtej pory wiedziałam, że nie mogę dawać szynszylom tego, co chcą (suszone owoce, warzywa, orzechy), ale to, co potrzebują.

Jak natomiast zmieniło się życie szynszyli? Myślę, że są zadowolone. Co widać po ich zachowaniu – skaczą, biegają, są aktywne wtedy, kiedy powinny. Nie mają problemu z wypróżnianiem się, a ich bobki są zawsze takie same. Wcześniej zdarzało się, że miały nieregularny kształ, dziwny kolor lub wielkość. Być może dla wielu to zabawne, ale wiedza na temat bobków jest bardzo istotna dla każdego szynszylomaniaka. 😉 

Co kupować w sklepach zoologicznych i na co zwrócić uwagę podczas robienia zakupów dla szynszyli?

  • zioła i dobrej jakości siano – tego nigdy nie za wiele
  • gryzaki – mogą to być patyczki lub drewniane zabawki, które nie tylko ścierają zęby, ale i dają szynszylom rozrywkę
  • karmy dla szynszyli bez zbóż, najlepiej takie, które składają się głównie z ziół
  • produkty nieprzetworzone – np. jednorodne suszone przysmaki w postaci chipsów warzywnych (bez przypraw) czy suszonych korzeni. Dobrym przysmakiem, ale też składnikiem codziennej diety są płatki kwiatów (np. nagietek czy hibiskus)

Zdecydowanie odradzam kupno przetworzonych ciasteczek, dropsów i innych „fast foodów”, które znajdziecie w sklepach. To nie tylko strata pieniędzy ale i coś, co może doprowadzić do wielu groźnych chorób u szynszyli. 

Sklep zoologiczny AlleZoo.com.pl dla Szynszylomaniaków

Ostatnimi czasy nawiązałam współpracę z internetowym sklepem zoologicznym AlleZoo, który ostrzegłam, że nie będzie możliwości współpracy, jeśli w ofercie sklepu nie znajdą się zdrowe produkty w postaci ziół. Ku mojemu zaskoczeniu Jakub z AlleZoo w ciagu kilku tygodni dodał do oferty m.in. Gryziółka (które są już szynszylowym hitem). Nie często zdarza się to, że sklep na prośbę blogera zmienia ofertę. 🙂 Więc doceńcie to, bo to jeden z nielicznych internetowych sklepów, w którym możecie zrobić zakupy szynszylowe i np. psie czy kocie – co jest dużym ułatwieniem dla mnie i dla tych z Was, którzy mają więcej niż jeden gatunek zwierząt w domu.

Jeśli dotrwałaś/eś do końca tego krótkiego artykułu (który mam nadzieję – zainspiruje Cię do polepszenia diety swoich szynszyli), to mam dla Ciebie niespodziankę.

 

Share: