żywienie szynszyli

Dieta szynszyli – co mogą jeść?

Mimo tego, że mój blog istnieje już od ok. 5 lat, nie powstało na nim zbyt wiele artykułów dotyczących żywienia i diety szynszyli. Część z nich usunęłam (jak choćby o suszonych owocach), bo na podstawie zdobytej wiedzy  z czasem zmieniłam menu moich szynszyli. Wszystko dla ich zdrowia! Dlatego też postanowiłam to nadrobić i uporządkować swoją wiedzę, która przyda się również i Wam!

Dlaczego karmimy szynszyle w nieodpowiedni sposób?

Na nieodpowiednią dietę szynszyli składa się wiele elementów. Są nimi m.in.:

  • brak wiedzy na temat podstawowych potrzeb żywieniowych szynszyli,
  • wysoki autorytet sprzedawców w sklepach zoologicznych,
  • mylące opakowania (napisy na karmach dla szynszyli typu “premium”, “expert” itp.),
  • lenistwo (tak, nasze lenistwo),
  • brak czasu (choć to może świadczyć o tym, że nie powinniśmy mieć zwierząt w ogóle),
  • robimy zakupy w sklepach zoologicznych, którym nie zależy na jakości sprzedawanych produktów;

Jak zmienić dietę szynszyli, żeby jej nie zaszkodzić?

Zmiana diety u szynszyli nie jest zbyt skomplikowana, ale warto do tego się dobrze przygotować. Nie powinno się zmieniać karmy nagle, np. z dnia na dzień. Może to spowodować zaparcia, biegunkę – co ostatecznie jest dosyć niebezpieczne dla takiego małego gryzonia. Jak zatem zabrać się za zmianę karmy u szynszyli? Do dotychczasowego jedzenia codziennie dodawaj małą porcję nowej karmy/mieszanki ziół i tak codziennie, zwiększając ilość nowego jedzenia. Do czasu aż skończy się stara karma. Podczas zmiany diety szynszyli nie powinno się zbytnio urozmaicać jej o owoce, warzywa czy inne tłuste lub kaloryczne składniki. Ponadto warto codziennie obserwować, jak zachowuje się szynszyla i jak wyglądają jej odchody. 

Pamiętaj, żeby oprócz nowej, zdrowszej karmy czy ziół nie zabrakło w klatce szynszyli siana i świeżej wody.

Jakie zioła i pokarmy może jeść szynszyla?

U mnie od dłuższego czasu królują mieszanki ziołowe, składające się z wielu różnych i cennych dla szynszyli ziół – głównie w postaci Gryziółek od Herbal Pets (możesz kupić je m.in. w internetowym sklepie zoologicznym Naszezoo.pl). Jest to wygodne rozwiązanie nie tylko dla zabieganych opiekunów szynszyli, ale też dla tych, którzy nie czują się mocni w komponowaniu menu. Mieszankę wsypujesz do miseczki i gotowe! 

Oprócz mieszanek ziołowych dla szynszyli warto wprowadzić pojedyncze zioła i płatki kwiatów, np.:

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, co je Twoja szynszyla. Czytaj etykiety i podawaj jej najmniej przetworzone składniki – suszenie i mieszanie ziół w zupełności wystarczy.  Nie sugeruj się pięknym opakowaniem i mądrymi słówkami z etykiet. Sprawdzaj skład i weryfikuj czy to jest właśnie to, co szynszyle powinny jeść.

Jeśli dotrwałaś/eś do końca tego tekstu napisz w komentarzu, jak wygląda dieta Twojej szynszyli! 🙂

 

Share:
%d bloggers like this: