szczepionkaJakiś czas temu, jedna z czytelniczek bloga zapytała, czy szynszyle się szczepi. Pytanie wynikało z tego, że weterynarz zaproponował jej taką szczepionkę.

Z reguły nie stosuje się szczepień takich małych zwierzątek. Szczepi się np. króliki, które wychodzą na dwór i są narażone na groźne choroby. Oczywiście istnieją szczepionki, które można by podawać szynszylom, między innymi przeciwko grzybicy. Jednak ze względu na niską skuteczność raczej się tego nie stosuje i zdecydowanie odchodzi w dużych hodowlach na futra.

Jeszcze kilka lat temu niewielu lekarzy weterynarii podjęłoby się kompleksowego leczenia szynszyli. Niestety w dalszym ciągu nie istnieją szczepionki stworzone specjalnie pod szynszyle, w związku z tym nie wykonuje się na nich żadnych profilaktycznych szczepień. Szynszyle to delikatne i małe zwierzęta, więc bombardowanie ich silnymi lekami jest dużym stresem i silnie wpływa na organizm. Jeśli weterynarz zaproponowałby mi szczepionkę profilaktyczną, nie zgodziłabym się na to. Sama nie faszeruję się niepotrzebnie lekami, więc nie będę stosowała tego na zwierzęciu.

Czy zdarzyło się Wam, żebyście otrzymali propozycję szczepienia od weterynarza?

Share:
%d bloggers like this: