życie szynszyli

Czy szynszyle są odpowiednim zwierzątkiem dla mnie?

ciaza-u-szynszyli

Bardzo się cieszę, gdy piszą do mnie osoby, które jeszcze nie mają szynszyli, a chcą dowiedzieć się o nich możliwie, jak najwięcej. To dobrze o nich świadczy. Niestety duża część ludzi dowiaduje się (lub nie) o szynszylach dopiero po kupnie lub adopcji. Czasami okazuje się, że szynszyla to nie to i pojawia się kłopot, a zwierzę zostaje zaniedbane lub oddaje się je czy nawet wyrzuca.

Zanim kupisz lub zaadoptujesz szynszylę sprawdź, czy jesteś odpowiednią osobą o tego. Jeśli nie, to oszczędzisz sobie wydatków i rozczarowań.


  1. Ile czasu spędzasz w domu? Jeśli wracasz po pracy/szkole i masz czas na poświęcenie go szynszylom, to dobrze. Jeśli jednak dużo pracujesz i nieustannie Cię nie ma w domu, to istnieje ryzyko, że szynszyle będą zaniedbane. Sprzątanie klatki, karmienie, zabawa z szynszylami – to wszystko trwa!
  2. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć miesięcznie na szynszyle? Jeśli jeszcze nie zarabiasz i nie dostajesz kieszonkowego od rodziców, to porozmawiaj z nimi i ustal ile mogą Ci dawać na utrzymanie szynszyli. Być może 50 czy 100 zł to kwota nieosiągalna dla Ciebie. Wówczas szynszyla może być dużym obciążeniem.
  3. Czy wiesz, ile lat żyją szynszyle? Szynszyle mogą dożywać kilkunastu lat. Jeśli jesteś młoda/y i chodzisz do liceum czy gimnazjum,  a w perspektywie masz studia w innym mieście, to szynszyla może być problemem. Wiele razy z tego powodu pisały do mnie młode osoby, które nagle musiały oddać szynszyle, bo nie można ich trzymać w akademiku czy na stancji, a studia to bardzo aktywny czas, który pochłania nas bez reszty. Oczywiście to nie powód, by całkowicie rezygnować z szynszyli, ale warto mieć to na uwadze. Ja, jak szłam na studia do innego miasta, to moja mama zadeklarowała się, że zajmie się szynszylami.
  4. Lubisz spać w ciszy, a Twój sen jest płytki i budzi Cię mucha? Szynszyle nie będą pod tym kątem z Tobą się zgadzały. To zmierzchowo-poranne zwierzęta, które są aktywne wtedy, gdy my zwykle śpimy. Jeśli nie masz oddzielnej sypialni, to może być to kłopot. Brak regularnego snu jest stresogenny i sprawia, że posiadanie szynszyli staje się koszmarem. Zdecydowanie woliera nie powinna stać w miejscu, w którym śpi małe dziecko.
  5. Lubisz czytać i dowiadywać się co raz więcej o szynszylach (prawdopodobnie dlatego teraz to czytasz). Dzięki temu uczysz się o ich diecie i potrzebach. Znam osoby, które nigdy w życiu nie czytały nic o szynszylach, ale twierdzą, że się znają. W efekcie karmią szynszyle karmą Vitapol, a rodzynki sypią się garściami. Warto odwiedzać merytoryczne blogi o szynszylach i fora szynszylowe, żeby czerpać z nich to, co najlepsze.
  6. Masz gorące mieszkanie lub lubisz grzać w domu. Szynszyle nie lubią wysokich temperatur, więc to raczej nie są zwierzęta dla zmarzluchów.
  7. Masz już 3 świnki, 2 szczury, psa, kota i papugę, a to wszystko w dwupokojowym mieszkaniu. Nie ma co przesadzać, każde zwierzę potrzebuje odpowiedniej uwagi.
  8. Jesteś przekonany/a, że jedna szynszyla to dobry pomysł i dasz sobie rękę uciąć, że Ty zapewnisz jej towarzystwo. Szynszyle to zwierzęta stadne. Szykując się na ich przybycie do domu nawet przez chwilę, nie powinnaś/powinieneś myśleć o trzymaniu samotnej szynszyli. Myślisz, że dwie szynszyle to wielki problem? Jeżeli tak, to być może jedna szynszyla będzie dla Ciebie problemem.
  9. Chcesz kupić parkę i ją rozmnażać, no ale nie wiesz nic o ich pochodzeniu, ani o tym jak postępować, gdy szynszyla jest w ciąży? Do tego, myślisz, że szynszyle nie będą się za często mnożyć boi im zakażesz? To kup sobie maskotkę, a nie żywe zwierzę. Rozmnażanie szynszyli zostaw osobom z doświadczeniem, a jeśli sam/a chcesz robić to profesjonalnie, to po prostu się ucz i nie bagatelizuj tego.
  10. Prowadzisz bardzo aktywny tryb życia lub dużo podróżujesz? To jeśli chcesz mieć zwierzę, lepszym wyborem będzie pies, a nie gryzoń, który jakby nie było ogranicza jeśli chodzi o podróżowanie.
Zdjęcie autorstwa Katarzyny Trzeciak z hodowli Pink Paw.


Gryzonie

[FM_form id=”1″]

Share: