życie szynszyli

Co zrobić, jeśli nie możemy wypuszczać szynszyli codziennie?

Z pewnością wiele z Was, moich czytelników kocha swoje szynszyle i dba o nie jak o dzieci – lub lepiej (choroba) ;)! Wiem jednak, że nie zawsze jest czas na to, żeby wypuścić szynszyle każdego dnia i zapewnić im wybieg.

Zdarza się. Niestety szynszyle bardzo szybko dziczeją i gdy nie są wypuszczane na wybieg to zapominają nas, szybko się odzwyczajają. Wtedy najczęściej od nowa trzeba zaczynać proces oswajania i przyzwyczajania. Wiem, że jest to bardzo trudne i często może doprowadzić nawet do tego, że zrezygnowani podejmiemy decyzję o oddaniu szynszyli, bo nie będziemy mogli sobie z nią poradzić.

Jak temu zaradzić?


Istnieje sposób, który pozwoli ‘wynagrodzić’ szynszyli brak codziennego wybiegu. Ważne, żeby zapewnić szynszyli rozrywkę – dopilnować, żeby miała w klatce coś do gryzienia: patyczki lub jakieś ekologiczne zabawki. Zabawki można zrobić samodzielnie lub kupić.

Zabawki dla szynszyli

Ręcznie cięte i wiązane

Zabawki dla szynszyli

Zabawki po jakimś czasie straciły swój wygląd, ale wiem, że są przydatne

Zabawki dla szynszyli

To świetna gimnastyka i rozrywka dla gryzoni

 

OCZYWIŚCIE zabawek NIE MOŻNA traktować jako całkowite zastępstwo wybiegów. Wręcz odwrotnie – to doskonałe uzupełnienie, które daje szynszyli zajęcie i sprawia, że nie niszczy ona klatki i nie szarpie krat, żeby ją tylko wypuścić.

Zabawki nie tylko zajmują, ale i pozwalają ścierać zęby, co jest bardzo ważne w przypadku gryzoni. Więc można smiało powiedzieć, że to pożyteczne z przyjemnym. Oczywiście nie należy rezygnować przy tym z podawania smacznych patyczków np. z jabłoni. Jednak zawieszenie takiej drewnianej zabawki pozwala mieć pewność, że szynszyla ma dostęp do gryzaków 24h na dobę. W przypadku patyczków – wiemy, jak to jest – często lądują one np. poza granicami klatki i możemy tego nie zauważyć. Często też patyczki mogą lądować w odchodach, czego szynszyla nie włoży ponownie do pyszczka, a jeżeli to zrobi – może jej zaszkodzić.

Zabawki powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów, czyli takich, które szynszyla może zjeść.

Co sądzicie o zabawkach? Kupujecie je? Robicie je samodzielnie? Czy może w ogóle ich nie uważacie za coś ważnego?

Zapraszam do zapoznania się z postem na temat tego ile szynszyla powinna biegać – to podstawowa wiedza, którą warto posiadać, jeszcze przed kupnem szynszyli.

[wp_ad_camp_4]

Share:
%d bloggers like this: