higiena szynszyli

Czy szynszyle śmierdzą?

czy szynszyla mała śmierdzi

Czy szynszyle śmierdzą? To jedno z głównych pytań, jakie słyszałam wystawiając się w przeszłości z szynszylami na Poznańskich Dniach Zwierząt Egzotycznych.

To zagwozdka, która interesuje najczęściej rodziców. Nic dziwnego, ponieważ to przede wszystkim osoby dorosłe odpowiadają za porządek w domu i za to, żeby zwierzęta miały… czysto.

Bazując na moim ponad 20-letnim doświadczeniu z szynszylami uważam, że szynszyle nie śmierdzą. Praktycznie nie mają zapachu. Zwłaszcza, gdy są świeżo wykąpane w specjalnym piasku do kąpieli dla szynszyli.

Owszem pewne zapachy mogą przejść na szynszylę – na przykład, gdy jesteśmy wyperfumowani i przytulimy szynszylę. Jednak z moich obserwacji stwierdzam, że zapachy te nie utrzymują się zbyt długo na futrze szynszyli.

Czy szynszyle śmierdzą? Czy to może zawartość woliery śmierdzi?

I tu zaczyna się sedno sprawy. Same szynszyle nie śmierdzą. Nieprzyjemne zapachy najczęściej wydobywają się z woliery dla szynszyli, którą należy sprzątnąć. Ściółka z odchodami szynszyli powinna być regularnie wymieniana.

Tutaj polecam wybieranie drewnianego pelletu dla szynszyli (ogólnie ściółek, które mają lepszą chłonność niż drobne trociny dla gryzoni). Trociny dla szynszyli nie są złe, ale z biegiem lat producenci ściółek stworzyli produkty wydajniejsze i łatwiejsze w użyciu.

Szynszyle mogą brzydko pachnieć w wyjątkowych sytuacjach – np. gdy są chore lub niezdarne. Wtedy, gdy nie mają dostępu do piasku do kąpieli lub nie sprzątamy im regularnie półek, po których chodzą.

Szynszyle mogą chłonąć brzydki zapach od zasikanych mebelków. Mam jedną dość „leniwą” szynszylę, której nie chce się schodzić do kuwety i załatwia się na dach i bok materiałowego domku. Zauważyłam, że gdy częściej zmieniam domek na czysty i wyprany, to szynszyla nie jest aż tak zainteresowana zabrudzeniem go. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj posiadanie kilku kompletów (ja mam dwa) i pranie ich na zmianę.

Co jeśli szynszyla się wybrudzi?

Jeśli jest to tłuszcz z naszych dłoni lub delikatne zabrudzenie czy sklejenie się futra, to powinien wystarczyć piasek do kąpieli dla szynszyli. Warto wtedy dawać szynszyli piasek częściej, żeby sama pozbyła się zanieczyszczenia.

W sytuacji, gdy szynszyla mocno wybrudzi futro i piasek „nie daje rady”, to wówczas musimy spróbować usunąć zabrudzenie z futra w sposób mechaniczny. Do tego należy przygotować nową (nie np. do mycia naczyń) gąbkę lub ściereczkę (może być z mikrofibry czy zwykły bawełniany ręcznik), namoczyć ją w wodzie i odcisnąć. Następnie wystarczy przetrzeć wybrudzone futro szynszyli.

Istotne w tym wszystkim jest to żeby nie namaczać futra szynszyli, bo narobimy sobie niezłego bigosu, a futro poskleja się jeszcze bardziej.

Szynszyli nie powinno się myć żadnymi kosmetykami czy detergentami.

Share: