żywienie szynszyli

Ulubione kwiaty szynszyli – czarna malwa

 

Czarna malwa

Nie ma nic śmieszniejszego i słodszego niż widok Rikiego, który niczym piorun, wciąga płatki czarnej malwy.

Inaczej zwana prawoślazem, jest powszechnie dostępna na terenie naszego kraju. Z pewnością spotkaliście się z nią np. w babcinym ogrodzie. Roślina ta zwykle jest wysoka na 3 m, kwitnie bardzo długo – od czerwca do października. Zwykle widnieje na niej wiele dorodnych kwiatów. Z racji tego, że kwiatki są cienkie, schną szybko i można je suszyć zaraz po zerwaniu, najlepiej na słońcu. Podaje się je szynszylom wraz z kielichem. Jeśli jednak nie mamy dostępu do tych kwiatów, możemy bez problemu kupić gotowe mieszanki w sklepach zoologicznych lub w sklepach ze zdrową żywnością czy ekologicznymi przyprawami i ziołami. Same kwiaty po wysuszeniu mają ciemny kolor, dokładnie ciemno-purpurowy. 
 
Ja zwykle podaję ją szynszylom w postaci suszu, 1 kwiatek średnio co 2-3 dni (często nawet rzadziej, ponieważ serwuję szynszylom różne smakołyki i dodatki). Właściwości czarnej malwy sprawdzają się zarówno w profilaktycznej diecie delikatnych szynszyli ale i również w nagłych stanach ich złego samopoczucia. Czarna malwa należy do rodziny roślin ślazowatych, dzięki czemu działa osłonowo i jest zalecana przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach związanych z czynnościami układu pokarmowego
 
 
Malwa jest również zalecana podczas wzdęć czy biegunki – usprawnia działanie układu pokarmowego, a także przyspiesza przyswajanie pokarmu i jednocześnie ułatwia karmienie. Zarówno susz jak i wywar (np. z korzenia malwy) działa przeciwzapalnie na błony śluzowe organizmu. Dodatkowo malwa czarna (lub inaczej prawoślaz) działa antyseptycznie i osłonowo na powierzchnię skóry, zapobiega jej wielu chorobom. Czasami można kupić mieszanki herbat (ekologiczne), które w składzie mają właśnie malwę. Wówczas należy sprawdzić, czy pozostałe składniki są dozwolone dla szynszyli.
 
Warto wiedzieć, że właściwości lecznicze wykazuje jedynie malwa czarna (o ciemnym kolorze) – w ogrodach możemy spotkać w kolorze białym czy różowym. Według starodawnej medycyny naturalnej malwa jest podawana kobietom, w celu wywołania miesiączki – dlatego też całkowicie zrezygnowałabym z niej gdyby moja samiczka była przy nadziei, dla jej bezpieczeństwa. Istotne jest również przechowywanie kwiatów w suchym i nieprzewiewnym miejscu, co pozwoli je uchronić np. przed zawilgoceniem.
 
Ważne jest to, że tego typu składnik diety szynszyla jest jedynie zdrowym dodatkiem, a nie podstawowym pokarmem. Przy pierwszym podaniu malwy nie należy przesadzać z ilością i warto obserwować reakcje szynszyla na nowy pokarm.
Share: