życie szynszyliżywienie szynszyli

10 rzeczy, których nie wiesz o szynszylach

ciekawostki-o-szynszylach
  1. Zęby szynszyli rosną im przez całe życie. Dlatego też bardzo ważne jest codziennie podawanie siana, ziół (liście z łodygami) i patyków, które pozwalają ścierać wszystkie zęby. Ponadto jeśli Twoja szynszyla ma żółte zęby to znaczy, że są w dobrej kondycji.Szynszyle to zwierzęta stadne. Co to znaczy? Jeśli posiadasz jedną szynszylę, to skazujesz ją na nudne, smutne i nieszczęśliwe życie. Zatem, gdy decydujesz się na szynszyle bierz dwie! Oczywiście tej samej płci, jeżeli nie chcesz ich rozmnażać. Jeśli myślisz, że sam/a jesteś w stanie zapewnić szynszyli towarzystwo (bo przecież poświęcasz jej dużo czasu), to żyjesz (niestety) w ogromnym błędzie. Nic nie zapewni szynszyli, drugiej szynszyli. Tak samo jak nam – ludzi!
  2. Rodzynki, orzechy i nadmiar owoców – to wszystko, co szkodzi szynszylom i nie powinno znajdować się w ich diecie. Tego rodzaju smakołyki zastąp wysokiej jakości ziołami, płatkami kwiatów, patyczkami. Możesz dodać do diety również suszone warzywa, które zawierają mniej cukru niż owoce. To, że na pudełku z karmą “dla szynszyli” jest napisane, że to pełnowartościowy pokarm dla właśnie tego gatunku nic nie znaczy! Czytaj i poszerzaj swoją wiedzę na temat żywienia szynszyli.
  3. Futro odrasta po ok. 4 tygodniach. Tyle czasu szynszyla potrzebuje na odbudowanie swojej okrywy. Dlatego jeśli po zabawie w klatce Twoja szynszyla straci nieco futra, nie martw się. Odrośnie! Oczywiście pamiętaj też o tym, że nadmierne gubienie futra może być oznaką choroby lub niepotrzebnego stresu (łapanie szynszyli, walki szynszyli). Jeśli możesz ograniczyć stres – zrób to. Szynszyla Ci podziękuje.
  4. Szynszyle przeżyły dzięki… rozwojowi przemysłu futrzarskiego. To przykre, ale niestety prawdziwe. Gdyby nie sprowadzanie tych zwierząt do Ameryki Północnej i Europy oraz tworzenie kolejnych hodowli (na futra), to dziś z pewnością byłyby uznane za gatunek wymarły.
  5. Indianie żyjący na terenach zamieszkałych przez szynszyle nie tylko wykorzystywali ich futro jako okrycie wierzchnie. Z racji tego, że można je stosunkowo łatwo oswoić, były one (tak, jak dla nas) pupilami. Oczywiście szynszyle były też dobrym przysmakiem – nic się nie mogło zmarnować!
  6. Samice są z reguły większe od samców. Również te, żyjące na wolności. Natomiast waga szynszyli z hodowli często jest dwukrotnie większa niż tych, które żyją w naturalnych koloniach. Ponadto waga szynszyli może się od siebie bardzo różnić – niektóre szynszyle ważą 450 g, podczas gdy inne nawet 1 kg. Dlatego nie warto się sugerować wagą innej szynszyli. 
  7. Szynszyle na wolności żyją na wysokości od 400 m n.p.m. do 1650 m n.p.m. Są to tereny suche, kamieniste i bardzo surowe. Roślinność to zwykle krzewy, zioła i gatunki typowe dla terenów pustynnych. Ich dieta zamienia się nieznacznie, w zależności od pory roku i opadów.
  8. Szynszyle są idealne nie tylko jako zwierzę domowe – w gruncie rzeczy są bezwonne, łatwe do oswojenia i rzadko chorują. Często też wykorzystuje się je w laboratoriach do badania słuchu. Wyniki badań są odnoszone do słuchu człowieka, ponieważ jest on bardzo zbliżony do tego, jak słyszą szynszyle.
  9. Szynszyle dziko żyjące wytwarzają ok. 223 “bobki” dziennie, natomiast żyjące w domu wytwarzają ich nieco mniej, bo ok. 209. Co oznacza, że rocznie jedna szynszyla “produkuje” ponad 76 200 bobków. Na koniec dodam, że jakość odchodów świadczy o dobrym zdrowiu szynszyli. Bobki powinny być zwarte, ciemne i mierzyć ok 1 cm długości.
  10. Szynszyle nie szaleją przez całą noc. To zwierzęta zmierzchowo-poranne, co nie oznacza, że u Ciebie może być inaczej. To prawdziwi indywidualiści. 😉
Share:
%d bloggers like this: