Szynszyle – temperatura otoczenia

Szynszyle znacznie lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach!
Szynszyle znacznie lepiej czują się w chłodniejszych pomieszczeniach!

Nieodpowiednia temperatura (zbyt niska lub zbyt wysoka) może doprowadzić do wielu chorób zwierzęcia lub nawet śmierci. Szynszyle z uwagi na swoje bardzo gęste futro, powinny przebywać w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 25 stopni Celsujsza. 

Najlepszą temperaturą otoczenia dla szynszyli jestwartość od 10 do 18 stopni. Na fermach szynszylowych temperatury niekiedy ledwo przekraczają 0 stopni – dorosłe osobniki są w stanie w takich temperaturach spokojnie żyć, pod warunkiem, że jest sucho (zero wilgoci), jednak nie widzę potrzeby, by szynszyle traktowane jako domowe pupile były hodowane w takich warunkch. Ponadto w przypadku ciąży i porodu, młode wymagają temperatury na poziomie 18 stopni. W przeciwnym razie mogą zachorować i paść.

Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do szoku termicznego, do poronienia, gdy samiczka spodziewa się małych czy do rozdrażnienia zwierząt. Szynszyle przebywające w zbyt gorącym (ok 25 stopni Celsjusza) pomieszczeniu szybko dają o sobie znać. Mogą stać się agresywne i pobudzone. Przestaje im wszystko pasować, a woda nie wystarcza. Mogą atakować nie tylko człowieka, ale też siebie nawzajem.

Dobrze jest mieć termometr w pomieszczeniu, w którym żyją szynszyle.
Dobrze jest mieć termometr w pomieszczeniu, w którym żyją szynszyle.

Pamiętajmy zatem o tym, żeby kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywają szynszyle. Warto mieć w pokoju termometr, który pozwala tego pilnować. Jeśli w pokoju jest zbyt ciepło, być może należałoby pomyśleć o czymś w rodzaju lodówki dla szynszyli (zamrożonej butelki z wodą), przy której szynszyl będzie się mogła ochłodzić lub o wiatraku, który ochłodzi pomieszczenie. Ważne jednak, żeby wiatrak nie powodował przeciągu i nie stał zbyt blisko klatki.

Macie jakieś swoje sposoby na to, by ułatwić szynszylom życie w upalne dni?

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!
 • Magdalena Majchrzak

  no właśnie ja tylko mogę wiatrakiem zrobić „ruch powietrza” ;/
  Albo jak też w artykule, w ostateczności mogę zamrożoną butelkę wody im na chwilę włożyć do klatki.

  Widziałam, kiedyś na forum, że użytkownik, znalazł jakąś kamienną szufladkę (chyba z marmuru) gdzie można włożyć wkład mrożący. Chciałabym kiedyś coś takiego nabyć 🙂

  • Tak dokładnie, taką szaufladkę to trzeba już raczej na zamówienie u kamieniarza. Cena na forum wyszła dosyć wysoka, ale na pewno warto, żeby przez te kilka miesięcy dać szynszylom ulgę. Teraz gdy jest 30 stopni, lodóweczka w każdej formie jest wskazana.

   • Magdalena Majchrzak

    u mnie na szczęście trochę chłodniej 🙂 dopiero lipiec-sierpień sięgnie mi 30, więc może zdążę nabyć coś takiego 🙂

 • Sylwia

  Ja wlaczam wiatrak i nie odslaniam rolet w pokoju w dniu, w ktorym wiem, ze bedzie upal:-) .. wtedy pokoj sie tak nie nagrzeje 🙂 . A jezeli nie moge uporac sie z temperatura to przenosze maluchy pietro nizej, gdzie wiadoma rzecza jest, ze temp jest nizsza:-) .

  • Właśnie dziś wybieram się po wiatrak, bo mimo wszystko wysoka temperatura, a ja w odróżnieniu mieszkam na poddaszu, gdzie bywa dosyć ciepło.

   • Sylwia

    U mnie sprawa wyglada identycznie 🙂 . Tez mieszkam na poddaszu i temp naprawde daje ,,popalic” :- .

    • więc wiesz co mogę czuć i co mogą czuć szynszyle, ale tak samo warto przysłonić rolety, jak mówisz, wtedy jest chłodniej. Zastanawiam się nad włożeniem grubej płytki podłogowej do klatki, zawsze to dodatkowe chłodzenie.

     • Sylwia

      Oj wiem, wiem.. wczoraj w pokoju termometr pokazal 28.5 stopnia.. nie znosze tak wysokiej temperatury, a maluchy to juz w ogole:- . Takze bardzo dobrze Cie rozumiem:-) . A co do plytki to wydaje mi sie, ze to bardzo dobry pomysl, ktory i ja wyprobuje 🙂 . Dziekuje za podrzucenie pomyslu 😀