ciaza-u-szynszyli

Czy ciąża u szynszyli jest widoczna?

Oczywiście, że jest widoczna. Cały szkopuł w tym, że nie widać jej od razu i nie każdy potrafi to wywnioskować. Osoby, które mają profesjonalne hodowle są w stanie to bardzo szybko zauważyć. Najczęściej fizycznie widać to dopiero w zaawansowanej ciąży, gdy poród zbliża się wielkimi krokami.

Jakie są objawy ciąży u szynszyli?

Jeśli chodzi o widoczność ciąży to w tym przypadku duże znaczenie ma chociażby ilość płodów – im więcej młodych, tym większa będzie samiczka. Wiele też zależy od samej budowy i wagi samiczki. Podczas ciąży samiczka przybiera regularnie na wadze, aż do dnia porodu.

Samiczka w ciąży zdecydowanie częściej (choć tutaj nie ma reguły, ponieważ duża liczba szynszyli uwielbia to robić każdego dnia) kładzie się na boku i potrafi tak przespać większość czasu. Jest zdecydowanie mniej skoczna i ruchliwa, zwłaszcza jeśli ciąża jest już zaawansowana i jest jej ciężko. Jeśli mamy parkę przeciwnej płci i szynszyle nie leżą na brzuchu i nagle zaczynaj to robić, to z pewnością za jakiś czas możesz spodziewać się małych.

Podczas ciąży samiczka znacznie częściej oddaje mocz i znacznie częściej pije wodę – dlatego ważne jest, żeby miała codziennie do niej dostęp. Tyczy się to również karmy. Podczas ciąży samiczka znacznie więcej pałaszuje, więc naturalnie wymaga nieco większej dawki niż normalnie. Karma powinna być wysokiej jakości.

jak rozpoznać, czy szynszyla jest w ciąży - blog o szynszylach - hodowla szynszyli pink pawPod żadnym pozorem nie powinno się brać ciężarnej szynszyli na ręce, ani tym bardziej dotykać w nagły sposób jej brzucha czy ściskać. W ten sposób możemy zaszkodzić jej i płodom. Samiczka w tym okresie powinna mieć jak najwięcej spokoju i najbardziej komfortowe warunki – co nie oznacza, że w innych przypadkach nie należy o nią dbać.

To problem


Przypadkowe ciąże szynszyli lub nawet celowe rozmnażanie szynszyli przez osoby bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy to duży problem. Hodowcy, którzy trudnią się rozmnażaniem szynszyli kontrolują ich masę, wiek, a także to kiedy był ostatni poród, ile samiczka urodziła i nieustannie sprawdzają stan jej zdrowia i kondycję. Jeżeli zwierzęta budzą jakiekolwiek wątpliwości, cierpią na genetyczne choroby to w żadnym wypadku nie powinny być rozmnażane.

Czy widzieliście kiedyś, jak przebiega ciąża u szynszyli?

*Zdjęcia są własnością hodowli szynszyli Pink Paw z Wrocławia

Gryzonie

Dołącz do szynszylowych maniaków

Zapisz się do newslettera. Subskrybenci jako pierwsi dowidują się o nowościch, promocjach konkursach i rzeczach, których nie publikuję na blogu!

Wyślij mi swój newsletter (w każdej chwili mogę się wypisać).

free newsletter templates powered by FreshMail

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!