życie szynszyli

Nie kupuj szynszyli pod choinkę…

Nie kupuj szynszyli pod choinkę, ani żadnych innych zwierząt…

Jest jedna sytuacja, w której zwierze może być prezentem. Tylko wtedy, jeśli jest od dawna zaplanowane w naszej rodzinie i wszyscy świadomie na to czekają, a okres świąteczny jest sprzyjającym czasem na podjęcie tej wyczekiwanej decyzji.

zwierzę jako prezent pod choinkę - NIE

Tyle Stefan ma do powiedzenia w kwestii tego, czy zwierzęta powinny być kupowane na prezent – jest na NIE

Nie powinno się jednak kupować zwierząt w prezencie (nie tylko jeśli chodzi o Boże Narodzenie), jeśli robimy komuś niespodziankę. Być może dla nas jest to w danym momencie świetny pomysł i dobry żart, ale z biegiem czasu taki prezent albo jest problemem, albo ląduje w schronisku, czy na śmietniku (tak ludzie wystawiają zwierzęta – króliki, szynszyle, chomiki czy szczury na dwór i zwiewają).

Po świętach w schroniskach pojawiają się nowi goście, którzy są właśnie takimi niechcianymi prezentami. 

Jeżeli chcecie kupić przykładowo cioci w prezencie psa czy kota, bo jej dzieci już podrosły i wyfrunęły z domu, a ona wydaje się być taka samotna, to tego nie róbcie! Gdyby chciała, sama by kupiła. Ja, gdybym dostała nagle zwierzę, a nie byłoby one w moich planach, to chyba bym się zagotowała. Nie chciałabym brać na siebie więcej obowiązków, niż jestem w stanie ogarnąć. Nie chodzi o to, że ktoś nie lubi zwierząt, ale o to, żeby nie przedobrzyć – wtedy możemy być zmuszeni do oddania zwierzęcia, a jeszcze inni do zaniedbania.

Ponadto sama kiedyś, na 18-ste urodziny dostałam w prezencie chomika – bardzo lubię zwierzęta, ale to był najgorszy prezent w moim życiu. Pokazał, że niektórzy nie podchodzą zbyt racjonalnie do niektórych spraw i bez trudu obciążają obowiązkami innych, w tym przypadku mnie. Wtedy miałam już dwie szynszyle, psa, a moi dziadkowie papugi. Naprawdę obowiązków nie brakowało, a przecież nie chciałam zaniedbywać żadnego ze zwierząt. Kupno zwierzęcia, jako prezent, to bardzo zła decyzja, uwierzcie mi!

Dlaczego okres świąteczny nie jest też dobrym czasem na kupno zwierzęcia (nawet jeśli jest planowane)?

Pierwsze dni i tygodnie zwierzęcia w domu są kluczowe – musi się ono do nas przyzwyczaić i pokochać nas. Natomiast przygotowania do świąt i wizyty gości czy rodziny, z którą spotykamy się raz do roku (lub rzadziej) są bardzo absorbujące.

Szynszyle nie są prezentem pod choinkę

Totoro – zabawka, taka zabawka dla dziecka będzie najlepszym rozwiązaniem pod choinkę

Często ludzie wybierają się przed świętami do schronisk i adoptują zwierzęta, jako świąteczny prezent. Później część tych zwierząt i tak wraca do schronisk, a przecież nie o to chodzi. Zwykle są to nieprzemyślane prezenty. Schroniska zarządzane przez rozsądną dyrekcję nie zezwalają na oddawanie zwierząt w okresie świątecznym. Właśnie po to, żeby zminimalizować późniejsze “zwroty niechcianego towaru”.

Podsumowując  – jeżeli chcemy kupić szynszylę pod choinkę, kupmy Furbiego – to zabawkowy “odpowiednik”. Jeżeli chcemy kupić psa czy kotka, to warto pomyśleć o pluszowej zabawce. Żywe zwierzę, to nie ZABAWKA.

Kiedy można kupić zwierzę na prezent i jak to zrobić?

Jest to dopuszczalne tylko i wyłącznie, jeśli kupujemy/adoptujemy zwierzę dla siebie samych, a sama decyzja była wcześniej przemyślana i przedyskutowana 20 razy. Nie musimy kupować zwierzęcia dokładnie w dniu wigilii Bożego Narodzenia – można to zrobić szybciej, żeby oszczędzić mu stresu. 

Jakie zwierzę będzie najlepsze na prezent?

Jeśli nie chcemy kłopotów najlepszym zwierzęciem na prezent będzie maskotka czy koszulka z podobieństwem naszego pupila lub innego wymarzonego zwierzęcia. Zapewniam Was, że taki prezent sprawi radość i jednocześnie nie będzie przykrym obowiązkiem. Po świętach, każdego roku do sklepów zoologicznych czy do fundacji zwierzęcych trafiają dziesiątki (jednak) niechcianych królików, psów, szynszyli i innych zwierząt. Nie ma zatem bardziej przykrego widoku niż porzucony pupil, który jeszcze niedawno był dla nas źródłem uśmiechu i największej radości. Pamiętajmy o tym, zanim podejmiemy pochopną i emocjonalną decyzję.

Z tego miejsca chciałabym życzyć Wam Wesołych Świąt, bo to ostatni post przed Wigilią. A tym, którzy nie obchodzą życzę wszystkiego dobrego 🙂 

 

Share:
%d bloggers like this: