Gdzie nie powinna stać klatka szynszyli?
Z doświadczenia wiem, że w niezbyt wielkich mieszkaniach ciężko jest znaleźć miejsce dla szynszyli. Ci, którzy mają duży dom i wiele wolnych pokoi, nie muszą się o to martwić. Istnieje kilka reguł, które pozwolą szynszylom na spokojne i komfortowe życie. Chciałabym skupić się na miejscach, które są kategorycznie zabraniane jako miejsce życia szynszyli.
Gdzie nie powinna stać klatka szynszyli?
- w pobliżu telewizora/radia/wieży stereo
Hałasy z telewizora/ radia czy wieży stereo nie pozwolą szynszyli wypocząć. Migające światło w połączeniu z nagłymi dźwiękami mogą nie tylko sprawić, że szynszyla będzie nerwowa, ale również i agresywna.
- w miejscu przeciągu
Szynszyle są bardzo delikatne, dlatego nawet najmniejszy przeciąg może doprowadzić do przeziębienia i ogólnego osłabienia gryzonia.
- przy drzwiach
Przy drzwiach, które są otwierane nawet kilka razy dziennie, szynszyla nie zazna spokoju. Dodatkowo powstaje ryzyko przeciągów.
- przy oknie
Parapet czy bliskie otoczenie okna nie jest najkorzystniejsze dla szynszyla. Przede wszystkim ponownie istnieje ryzyko przewiania. Zbyt duża dawka promieni słonecznych sprawiłaby, że temperatura w klatce byłaby zbyt wysoka, co grozi przegrzaniem i odwodnieniem. Ponadto światło dzienne zaburzałoby naturalny tryb życia szynszyli.
- przy grzejniku
Grzejnik to kolejne złe miejsce dla szynszyli. Niektóre szynszyle same lubią stawać koło pieca czy grzejnika. Jeśli robią to same, to tylko na chwilę. Klatka czy woliera postawiona przy grzejniku może doprowadzić do odwodnienia czy też do wygryzania futerka.
- w pokoju, do którego wchodzimy sporadycznie
Szynszyle nie powinny stać w pokojach, do których możemy nie wchodzić do pokoju przez cały dzień. Może to doprowadzić do zdziczenia szynszyli, która wymaga częstej uwagi i kontaktu z człowiekiem. Ponadto, gdy szynszyla znajduje się w pokoju dziennym przyzwyczaja się do naszego trybu życia i oswaja z różnymi czynnościami.
- w kuchni
Tu zagrożeń jest kilka. Po pierwsze w kuchni panuje wysoka wilgoć, która może zaszkodzić szynszylom. Dodatkowo wypuszczanie szynszyli w kuchni może skończyć się zamoczeniem w oliwie, zatłuszczeniem futerka, wybrudzeniem, zjedzeniem czegoś, czego szynszyla nie powinna jeść lub nawet poparzeniem.
- w łazience
Łazienka również nie jest korzystnym miejscem przebywania szynszyli. Po pierwsze jest tu wilgotno, do łazienki wchodzimy dosyć rzadko i w większości łazienek (zwłaszcza tych w blokach) nie ma dostępu do naturalnego źródła światła, a to jest niekorzystne dla każdego organizmu żywego. Dodatkowo szynszyla może się zamoczyć czy zjeść proszek lub przedziurawić opakowania z płynami do mycia, chemią domową itp.
- na balkonie
Osobiście nigdy nie postawiłabym szynszyli na balkonie. Po pierwsze są one wówczas narażone na przeciąg. Na balkon mogą wlatywać różnego rodzaju owady, które mogą np. użądlić szynszylę. Balkon to często miejsce pełne słońca, które sprawia, że panuje na nim bardzo wysoka temperatura, która jest niebezpieczna dla szynszyla.
- na oszklonym tarasie (zabudowanym balkonie)
Podobnie jak balkon, oszklony taras może nagrzewać się zbyt mocno. Dla człowieka nie są to złe warunki, ponieważ potrafimy się ochłodzić, napić wody, czy zmienić pomieszczenie. Niestety szynszyla nie potrafi (różnie tu bywa) otworzyć sobie klatki i zmienić położenia.
Jeśli Twoje szynszyle stoją w jednym z tych miejsc, pomyśl nad tym, gdzie możesz je przenieść, żeby żyło im się lepiej. Komfortowe miejsce przebywania szynszyli wpływa nie tylko na ich zdrowie, ale również na długość życia. Wypoczęta szynszyla, która może spać w ciągu dnia (i się regenerować) jest łatwiejsza w oswajaniu i chętniej wchodzi w interakcję z człowiekiem. Zależy Ci na tym, żeby szynszyla chętnie przychodziła Ci na ręce? Nie chcesz, żeby chorowała? Zastanów się, co możesz z tym zrobić!