klatki i wolieryżycie szynszyli

Duże stado – same kłopoty (z przymrużeniem oka)

Posiadanie jednego szynszyla w domu nie jest zbyt wielkim obciążeniem dla właściciela. Oczywiście na wstępie zanim przygarniemy do domu egzotyczne zwierzę, warto zorientować się ile może kosztować utrzymanie, ile godzin należy poświęcić szynszyli dziennie czy w ogóle posiadamy miejsce na klatkę… 
Wiele osób kupuje szynszyle pod wpływem emocji, zauroczeni ich wyglądem i pięknym futerkiem. Nic dziwnego, w końcu w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęto prawie że przemysłowe polowania na te zwierzątka, w celu zdobycia cennych futerek. Były one nie tylko ciepłe ale również szlachetnie wyglądały.
 

Wiele osób kupuje je również dla swoich kilkuletnich dzieci. Nie uważam tego za dobry pomysł, ale to temat na inną publikację. Ważne, żeby decyzja o kupnie szynszyla lub większej liczby była przemyślana.
Pięcioosobowa rodzinka 😉
Moim celem nie jest zniechęcanie do kupna i hodowania, lecz uświadomienie, że posiadanie jednego szynszyla jest poważnym obowiązkiem, nie mówię już o większej gromadce. Duże stadko to kłopoty związane z kwestią:
  • finansową (Wartościowa karma, dodatki uzupełniające, środki higieny czy akcesoria, to wszystko kosztuje. Mając dwa gryzonie lub więcej koszty należy pomnożyć.)
  • rozmnażania (Tutaj rodzi się poważny kłopot. O ile maluszki są pocieszne i słodkie, o tyle rozmnażanie bez nadzoru kończy się wadami genetycznymi, chorobami z tym związanymi czy nawet śmiercią gryzonia. Duże stadka bardzo ciężko upilnować, zwłaszcza jeśli są to szynszyle przeciwnej płci. Jeżeli bardzo mocno zależy nam na posiadaniu większej ilości szynszyli warto pomyśleć o dobraniu gryzoni tej samej płci – przy prawidłowym łączeniu nie powinno być problemów z polubieniem się.)
  • techniczną (Szynszyle to skoczne zwierzęta, które potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do swobodnego życia. Im więcej szynszyli, tym większa powinna być klatka. Dlatego też należy przemyśleć to, czy mamy wystarczającą ilość miejsca na umieszczenie dużej klatki – ponadto warto sobie uzmysłowić, że klatka czy woliera to często najdroższa przyjemność dla naszych kulek.)
  • higieny (Znacznie łatwiej posprzątać klatkę jednego czy dwóch szynszyli niż większego stadka. Dodatkowo więcej szynszyli = więcej pyłu do kąpieli, który należy regularnie wymieniać, by odchody i jedzenie nie rozkładały się w nim.)
  • czasową (Szynszyle powinny mieć dostęp do regularnego i częstego wybiegu. Na to należy przygotować odpowiednią ilość czasu – niekiedy dodatkową związaną z łapaniem uciekiniera 😉 – co dla osób pracujących całe dnie może być niemożliwe. Sama poświęcam swoim szynszylom wiele godzin dziennie – plus pracy w domu – jednak nie zawsze mogę wypuszczać je codziennie.)
  • spokojnego snu (Większość z nas trzyma szynszyle w miejscu, w którym śpi – pokój dzienny – co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szynszyle potrafią dać w kość w nocy, najczęściej gdy rano musimy wstać na ważne spotkanie, do szkoły, czy na egzamin ;-). Dlatego też jeśli cenimy sobie zdrowy sen, to również jest to kwestia do poważnego przemyślenia.)
  • szkód (Szynszyle to gryzonie. Nieważne jak bardzo będziemy ich pilnować – zawsze coś pogryzą. Czy to nowe meble, kable do nowoczesnych urządzeń elektronicznych, kapcie, kwiaty (!), ściany czy cokolwiek cennego, co mamy w domu. Dlatego też ważne, by być świadomym możliwości wystąpienia takich sytuacji.)
Jak już wspominałam, nie chcę nikogo zniechęcać, lecz zwrócić uwagę na pozorne detale, które w codziennym życiu mogą spowodować to, że po krótkim czasie będziemy szukać szynszylom nowego domu lub będziemy je zaniedbywać. Uważam też, że wymienione kwestie są opisane dość pobieżnie, dlatego poruszę każdą z nich w przyszłości.
 
Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości – piszcie! 😉
Share:
%d bloggers like this: